Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Irma BagūnėŠaltinis: Etaplius.lt
Penkiolika Šiaulių savivaldybės tarybos narių inicijuoja savivaldybės mero Artūro Visocko bei mero pavaduotojo ir administracijos vadovo atleidimą. Tarybos nariai teigia, jog tokių veiksmų imtis paskatino "jau ilgą laiką besitęsiantys savivaldybės valdžios veiksmai, keliantys įtarimų, jog siekiama palankaus rezultato tam tikriems ūkio subjektams". Vicemerui Domu Griškevičiui politikų teikimas kelia šypseną: "Artėja rinkimai, nėra apie ką kalbėti, tai imi ir kuri problemas, kurių nėra".
Nemato galimybių toliau dirbti su meru, vicemeru bei administracijos direktoriumi
Teikimą, siūlantį Tarybai pradėti mero įgaliojimų netekimo procedūrą, pasirašė liberalai Aurimas Lankas, Artūras Kulikauskas, Arūnas Rimkus, konservatoriai Vladas Artūras Balsys, Jonas Bartkus, frakcijos "Už Šiaulius" nariai Denis Michalenko, Alma Bagdonavičienė ir Pranciškus Trijonis, Juozas Pabrėža, socialdemokratai Gedeminas Vyšniauskas, Zina Žuklijienė ir Justinas Sartauskas, frakcijos "Darbas" narės Danguolė Martinkienė ir Angelė Kavaliauskienė, jokiai frakcijai nepriklausantis Alfredas Lankauskas. Teigiama, kad po teikimu pasirašys ir daugiau Tarybos narių. Jie esą to negalėję padaryti, nes buvo išvykę iš Šiaulių.
Grupė politikų taip pat siūlo atleisti vicemerą Domą Griškevičių ir administracijos direktorių Antaną Bartulį kaip praradusius Tarybos pasitikėjimą.
Tarybos nariai teigia, kad meras su kitais savivaldybės vadovais siekė nutraukti civilinę bylą tarp savivaldybės ir Šiaulių arenos koncesininko "Pramogų salos" dėl nepagrįstai gauto koncesijos mokesčio ir pateikė Tarybai sprendimo projektą dėl taikos sutarties, kurį ši patvirtino. Mero atleidimo siekiantys Tarybos nariai teigia, jog Tarybai buvo pateikta klaidinga informacija.
"Ne vienas Tarybos narys, siekdami išsiaiškinti tokių keistų miesto valdžios veiksmų priežastis, ne kartą bandė gauti informaciją iš savivaldybės administracijos. Daugeliu atvejų administracijos direktorius tokios informacijos teikimą blokavo, dažnai nurodydamas formalias atsisakymo priežastis. Visi viešojo administravimo veiksmai yra vieši ir Tarybos nariai turi teisę susipažinti su visais susijusiais dokumentais. Vengimas teikti informaciją sustiprino įtarimus, kad nuo Tarybos ir miestiečių siekiama nuslėpti galimai neteisėtus ir miestui žalingus sprendimus", - rašo politikai.
Rašte taip pat teigiama, kad atlikta dokumentų analizė leido padaryti išvadą, kad paminėto sprendimo "prastūmimą" taryboje bendrai organizavo meras A. Visockas, vicemeras D. Griškevičius ir administracijos direktorius A. Bartulis.
Paaiškėjus paminėtoms aplinkybėms, Tarybos nariai sako nematantys galimybių toliau dirbti su meru, vicemeru bei administracijos direktoriumi.
Turėtų patys padėti mandatą?
Susisiekus su vicemeru Domu Griškevičiumi, jis nestokojo geros nuotaikos ir sakė, kad kartojasi tradicinis gruodžio interpeliacijų scenarijus. Prieš keletą metų jis ir tuometinis Administracijos direktorius Eduardas Bivainis jau buvo atleisti, tačiau vicemeras sėkmingai grįžo į darbą įrodęs savo tiesą.
Vicemeras sako, kad malonu buvo šią informaciją apie teikimą sužinoti iš kolegų žurnalistų, nes patys herojai apie raštą nebuvo informuoti, jis neužregistruotas ir savivaldybės dokumentuose.
„Visa spauda jau šneka apie tai, o spektaklio herojai nebuvo informuoti. Ką čia komentuoti. Man atrodo, Tarybos nariams tiesiog patinka taip „pasitaškyti“ gruodį, tai jie tą ir daro. Sekame geriausiomis Šiaulių tarybos tradicijomis gruodžio mėnesį teikti interpeliacijas“, - juokavo Domas Griškevičius.
Politikas su raštu susipažino tik tada, kai pasipylė žurnalistų klausimai ir tie patys žurnalistai teikimą nusiuntė vicemerui. Šis sako radęs keistų minčių.
„Man labai keista, kad tie žmonės, kurie pasirašo, taip pat yra balsavę už tą sprendimo projektą. Tai jei jie mano, kad buvo blogas sprendimas, jie turėjo teisę nebalsuoti. Stebina šitas faktas, todėl natūraliai kyla klausimas, ar tie tarybos nariai, kurie balsavo už šį sprendimo projektą, kaip jie teigė, galimai korupcinio pobūdžio, ar jie tokiu atveju pasirengę padėti savo mandatą?“, - klausimą kelia vicemeras.
D. Griškevičius mano, kad yra pakankamai valstybinių institucijų, kurios tiria korupciją, tad Tarybos nariai dirba ne savo darbą.
„Žinot, kai politikai pradeda dirbti ne savo darbą, taip ir gaunasi. Tam yra įsteigtos kelios institucijos, kurios vykdo priežiūrą ir sprendžia. Teismai sprendžia, kas yra korupcija, o kas ne. Toks švaistymasis ant Valstybės pareigūnų, mero, vicemero, kaltinimai korupcija yra tiesiog labai nesolidu“, - mano visiškai ramiai nusiteikęs vicemeras.
Pasak D. Griškevičiaus, tokie kaltinimai jį, kaip asmenį, žeidžia.
„Bet aš suprantu, artėja rinkimai, nėra apie ką kalbėti, tai imi ir kuri problemas, kurių nėra. Jeigu pamenate patį sprendimą, tai savivaldybė sumažino koncesijos mokestį, sutaupė apie 200 tūkstančių miestui, koncesininkui yra nubraukta pirmumo teisė pratęsti sutartį, mes pasisakome už konkursą. Galbūt tai ne visiems patinka...“, - situaciją komentavo Tarybos narys, vicemeras Domas Griškevičius.
46480341-2245417139005691-5496769097553149952-n.jpg
"Mano pareiga ir prievolė yra užtikrinti, kad Tarybos sprendimai būtų vykdomi"
Atsako Etaplius.lt sulaukė ir iš Administracijos direktoriaus Antano Bartulio. Jis sako, kad sprendimo projektą rengė vadovaujantis reglamentu, o teikime įžvelgia kaltinimus.
"Sprendimo projektą dėl Šiaulių arenos koncesijos sutarties pakeitimo parengė Savivaldybės administracija. Tai buvo padaryta vadovaujantis Savivaldybės reglamento nustatyta tvarka. Šiaulių miesto savivaldybės tarybos narių pasirašytame teikime radau kaltinimą, esą nuslėpiau esminę informaciją, susijusią su koncesijos sutarties patvirtinimu. Apie kokią esminę informaciją kalbama, taip ir lieka neaišku. Primenu, kad minėtas projektas buvo pristatomas komitetuose, ten Tarybos nariai galėjo užduoti įvairiausius su sutartimi susijusius klausimus, tą ir darė. Jei dar buvo likę neaiškumų ar abejonių, jie galėjo nepritarti šiam sutarties pakeitimui balsavimo metu. Tai normali praktika, ne kartą įvairūs sprendimų projektai yra atidedami iškilus neaiškumams. Už sutarties pakeitimą balsavo nemaža dalis Tarybos narių, kurie dabar pasirašė po teikimo tekstu", - sako administracijos vadovas.
A. Bartulis nesutinka, kad pasinaudodamas Tarybos sprendimu inicijavo civilinės bylos prieš Šiaulių arenos koncesininką nutraukimą.
"Tarybos sprendime buvo aiškiai įrašyta, ką turiu atlikti patvirtinus sutartį, būtent tą ir dariau. Mano pareiga ir prievolė yra užtikrinti, kad Tarybos sprendimai būtų vykdomi", - komentavo valdininkas.
Teikime taip pat teigiama, kad Savivaldybei padaryta 250 000 eurų dydžio žala.
"Atvirkščiai, pakeitus koncesijos sutartį, Savivaldybė sutaupys apie 200 tūkstančių eurų per ketverius metus skaičiuojant mažesnį koncesijos mokestį. Jeigu sutarties pakeitimas arenos operatoriams būtų buvęs toks jau naudingas, derybos dėl sutarties punktų tikrai nebūtų buvusios tokios ilgos ir sunkios. ", - aiškina Antanas Bartulis.
Prašo sušaukti posėdį
Interpeliaciją ruošiantys politikai žurnalistams atsiuntė Savivaldybėje užregistruotą pareiškimą dėl Tarybos posėdžio sušaukimo gruodžio mėnesį.
Politikai nori, kad būtų sušauktas posėdis, kuriame būtų svarstytomi trys jų pateikti sprendimo projektai - dėl mero įgaliojimų netekimo procedūros pradėjimo, dėl mero pavaduotojo atleidimo bei administracijos direktoriaus atleidimo.
Įvertinę tai, kad dėl siūlomų klausimų A. Visockas bei D. Griškevičius yra suinteresuoti, politikai prašo neeilinio posėdžio sušaukimo klausimą perduoti spręsti kitam mero pavaduotojui - Justinui Sartauskui.
Mero atstatydinimo procedūrą galima pradėti, jeigu jis sulaužė priesaiką
Apkaltą Šiaulių merui mėginta rengti ir anksčiau, tuomet teikimą nagrinėjusi komisija nusprendė, kad tam nėra pagrindo. Pagal Vietos savivaldos įstatymą, mero atstatydinimo procedūrą galima pradėti, jeigu jis sulaužė priesaiką arba nevykdo įstatymuose nustatytų įgaliojimų. Iniciatyvą turi pareikšti ne mažiau kaip trečdalis savivaldybės tarybos narių. Šiaulių savivaldybės taryboje dirba 31 tarybos narys.
Įteisinus tiesioginius merų rinkimus buvo apsunkinta ir jų pašalinimo procedūra – nebeužtenka tarybos narių balsavimo, būtina Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo išvada. Jeigu teismas nusprendžia, kad priesaika nebuvo sulaužyta, įstatymai nepažeisti, atstatydinimo procedūra nutraukiama. Jeigu padaroma priešinga išvada, savivaldybės taryba trijų penktadalių tarybos narių balsų dauguma priima sprendimą, kad meras neteko savo įgaliojimų.
Pritrūkus balsų, meras lieka poste. Merui netekus įgaliojimų rengiami nauji rinkimai, nebent skelbtina naujų rinkimų data patenka į laikotarpį, kai iki eilinių savivaldybių tarybų rinkimų datos yra likę mažiau kaip vieni metai.
Savivaldybių tarybų ir merų rinkimai vyks kitų metų kovą.