PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2023 m. Balandžio 6 d. 21:39

15 požymių, padėsiančių atpažinti smurtautoją

Lietuva

Pixabay.com nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: Etaplius.lt


263681

Plačiai visuomenėje nuskambėjęs galimo smurto atvejis nuomonės formuotojos ir verslininkės Viktorijos Siegel namuose dar kartą priminė apie itin opią problemą: nemažėjantį smurtą artimoje aplinkoje. Statistikos departamento duomenimis, 2022-aisiais dėl smurto artimoje aplinkoje policijoje buvo užregistruoti 5872 nusikaltimai, tačiau tai – tik ledkalnio viršūnė, mat didelė dalis smurto aukų taip ir nesikreipia pagalbos.

Didžioji dalis buitinio smurto aukų yra moterys. Į smurtą ir kontrolę linkę asmenys dažnai įspėjamuosius ženklus rodo jau bendravimo pradžioje, tačiau kartais jie būna itin subtilūs ir lieka nepastebėti. Į ką reikėtų atkreipti dėmesį, susipažinus su nauju žmogumi? Štai 15 požymių, kurie padės atpažinti smurtautoją. Juos pastebėjus, verčiau nedelsiant nutraukti ryšius su tokiu asmeniu, nes laimingo gyvenimo su linkusiu į smurtą žmogumi tikrai nesusikursite.

1. Dėl problemų kaltina kitus. Jei jo gyvenime kyla problemų, visada kaltas kas nors kitas. Jei santykiuose kas nors negerai, tai dėl visko kaltas tik partneris. Jis niekada neprisiima atsakomybės už savo elgesį.

2. Bando priversti kitus atsakyti už tai, kaip jie jaučiasi. „Tu mane erzini“, „Tu mane įskaudinai, nedarydama to, ko prašau“, „Negaliu nesupykti“ – jei dažnai girdite tokias frazes, sukluskite.

3. Lengvai įsižeidžia. Smurtautojas viską vertina kaip asmeninį puolimą, jis išpučia net smulkmenas iki didžiulės problemos lygio. Sunku prognozuoti, kas jį gali įžeisti.

4. Nepagarbus arba žiaurus kitiems. Smurtautojai žiauriai elgiasi su silpnesniais už save, pavyzdžiui, gyvūnais ar vaikais. Toks asmuo nejautrus kitų skausmui ir kančioms. Jis gali erzinti ar šaipytis iš verkiančio vaiko, koja paspirti lojantį šunį. Tai didelį pavojų rodantys ženklai. Jei pastebite tokio elgesio apraiškas, bėkite nuo to žmogaus kuo toliau, nes galite beveik neabejoti, kad jo žiaurumo objektu netrukus tapsite ir jūs.

5. „Žaismingas“ jėgos panaudojimas sekso metu. Smurtautojui nerūpi, ar partnerė nusiteikusi intymumui ar ne, jam taip pat nesvarbūs kito žmogaus seksualiniai poreikiai. Lovoje jis siekia tik pasitenkinimo sau. Jei partnerė atsisako santykiauti ar vykdyti jo seksualines užgaidas, prasideda manipuliavimas ar net agresija iš smurtautojo pusės.

6. Ryškūs vyro-moters vaidmenys. Smurtautojas mano, kad moterys yra prastesnės už vyrus. Jis linkęs dominuoti ir nevengia atvirai reikštis, kur yra „bobos vieta“ ir ko negalima moterims.

7. Staigūs nuotaikų pokyčiai. Gali atrodyti, kad to žmogaus kūne gyvena dvi asmenybės. Vieną minutę jis galantiškas, linksmas, geras, kitą gali tapti it rūškanas perkūnijos debesis. Emocinis nestabilumas yra didelis pavojaus ženklas. Tai rodo, kad asmuo nekontroliuoja savo nuotaikų ir iš jų sekančių veiksmų.

8. Bjauriai atsiliepia apie visus buvusius santykius. Smurtautojai linkę labai negražiai kalbėti apie buvusius partnerius. Gali juos vadinti įvairias šlykščiais ir net necenzūriniais žodžiais, kalbant apie buvusį partnerį iš jo akivaizdžiai juntama pagieža ir pyktis.

9. Daužo daiktus. Jei asmuo daužo daiktus, muša į stalą kumščiais, mėto objektus, tai ženklas, jog metas nešti kudašių kuo toliau nuo jo. Ant daiktų liejama agresija netruks pasireikšti ir ant žmonių.

10. Bet kokia jėga ginčo metu. Jei konflikto metu jis jus stumdo arba fiziškai sulaiko, kad neišeitumėte iš kambario, priimkite tai kaip rimto pavojaus ženklą.

11. Neadekvatus pavydas ir savininkiškumas. Smurtautojas nori nuolat būti su tavimi. Visą laiką jis kaltina ir įtarinėja kitą dėl neištikimybės. Jis seka partnerę ir dažnai skambina. Gali prašyti draugų patikrinti, ar tikrai šiuo metu esate ten, kur jam sakėte. Kai kurios moterys priima tai kaip meilės ženklą, neva, taip partneris parodo didžiulį rūpestį. Tačiau sveikuose santykiuose tarp žmonių vyrauja pasitikėjimas. Nuolatinė kontrolė ir sekimas neturi nieko bendro su meile ir rūpesčiu.

12. Kontroliuojantis elgesys. Jis nuolat klausinėja, su kuo leidžiate laiką, ką veikėte, dėvėjote, kalbėjote, kur ėjote. Verčia prašyti jo leidimo atlikti tam tikrus dalykus. Elgiasi taip, lyg nesugebėtum priimti sprendimų.

13. Stengiasi kuo greičiau priversti kitą žmogų įsipareigoti. Keli mėnesiai pažinties ir jis jau klaupiasi prieš jus ant kelio su sužadėtuvių žiedu. Po mėnesio bendravimo jau siūlo kraustytis pas jį. Tvirtina, kad pajuto meilę iš pirmo žvilgsnio ir daro antrai pusei didelį spaudimą kuo greičiau įsipareigoti.

14. „Aš esu viskas, ko tau reikia. Tu esi viskas, ko man reikia“. Jei išgirdote tokią frazę, bėkite ir neatsigręžkite atgal. Tai aiškus ženklas, kad jis nori atimti bet kokį jūsų socialinį gyvenimą ir padaryti priklausoma tik nuo jo vieno.

15. Izoliacija. Smurtautojas sako, kad visi tavo draugai yra kvaili, neįdomūs, šeima per daug kontroliuoja, iš tikrųjų tavęs nemyli ir esi per daug nuo jų priklausoma. Jis norėtų, kad neitum į darbą, nesiektum karjeros, visą laiką būtum namuose. Stengiasi atkirsti bet kokius partnerės socialinius ryšius, priversti ją jaustis silpna ir vieniša. Po to seka klasikinė smurtautojo frazė „Visi tave palieka, tu niekam nereikalinga, tik man“. Taip griaunamas ne tik pasitikėjimas savimi, bet ir mažinama galimybė prašyti pagalbos. Smurtą kenčianti moteris ima galvoti, kad ji vis tiek neturi kam pasiskųsti ir yra niekam nesvarbi.

Atsiminkite, kad niekas neturi teisės jūsų skriausti, nei fiziškai, nei psichologiškai. Nekentėkite smurto, kreipkitės pagalbos.