Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt
Technologijų plėtra, politiniai ir teisiniai pokyčiai, griežtėjantys duomenų apsaugos ir privatumo reglamentai – daug veiksnių metams bėgant keičia Lietuvos marketingo sektorių, o besikeičiantys vartotojų poreikiai ir elgesys bei auganti konkurencija didina marketingo svarbą ir įtaką versle. Prie marketingo Lietuvoje stiprinimo prisidėjo ir aktyvi marketingo specialistų ir profesionalų bendruomenė, kuriuos vienija Lietuvos marketingo asociacija (LiMA).
Minint jubiliejinę 15 metų LiMA veiklos sukaktį pažvelkime į asociacijos istoriją ir lemtingiausius pokyčius marketinge. Už juos pirmiausia reikia dėkoti asociacijos steigėjams, iniciatyviems to meto marketingo sektoriaus atstovams, įžvelgusiems vienybės ir bendruomeniškumo poreikį marketingo profesijos ir srities stiprinimui, kurie 2004 metais įkūrė Marketingo specialistų asociaciją (MSA).
Požiūrio į marketingą formavimas
Ornela Ramašauskaitė, LiMA valdybos narė, „Institute of Trends“ steigėja, „Orkla Care“ rinkodaros ir komunikacijos vadovės Baltijos šalims ir KTU docentė-praktikė, pasakoja, kad marketingas tais laikais, kai steigėsi LiMA, atrodė labiau kaip įmonės palaikomoji funkcija, papildomos išlaidos, nesuvokiant kaštų kaip investicijos ir iki galo nepripažįstant marketingo reikšmės verslo vystymui, rezultatams. Simonas Bartkus, „Ch-aviation“ marketingo vadovas, vienas pirmųjų LiMA valdybos narių ir 2009–2015 m. valdybos pirmininkas, pritaria, kad marketingo specialistai didelėje dalyje įmonių buvo suvokiami kaip asistento lygio asmenys, kurių pagrindiniai darbai buvo pakabinti iškabą, užsakyti suvenyrinius tušinukus ir sukurti įmonės prezentaciją.
VU profesorius, rinkodaros katedros vedėjas, LiMA garbės narys Sigitas Urbonavičius prisimena, kad pagrindinė aktualija tuomet buvo susivokti patiems, padėti suprasti kitiems, kur yra marketingo ribos. „Dar ir dabar tas supratimas kartais nueina link atskirų siaurų funkcijų, kuriomis užsiima specialistas ar atskiras padalinys, nesuprantant, kad tai visos įmonės, o ne žmogaus ar padalinio funkcija“, – pastebi S. Urbonavičius.
Vis labiau augant narių skaičiui, Marketingo specialistų asociacija (MSA) stiprėjo kaip marketingo srityje dirbančių ir juos vienijančių žmonių bendruomenė ir 2008 metais, vadovaujantis užsienio kolegų patirtimi, buvo pervadinta Lietuvos marketingo asociacija (LiMA). S. Bartkus prisimena 2008 metais vykusią LiMA narių diskusiją, kurioje buvo nuspręsta, kad organizacija turi eiti visų marketingistų vienijimo keliu. „Vėliau buvo suformuotos vertybės Žmonės. Žinios. Patirtys. Vis dar akivaizdžiai matyti, kad šitos trys kolonos yra išlikusios iki dabar“, – pastebi buvęs LiMA valdybos pirmininkas.
Misija – sustiprinti marketingą
„Kai į LiMA įstojau 2013 metais, asociacija dar tik artėjo prie 500 narių žymos ir nuo to laiko jau daugiau nei padvigubėjo, – pasakoja LiMA valdybos narys, „Mediapark“ partneris Andrius Kontrimavičius. – Jau tuo metu turėjome ambicijas jungti ir atstovauti ne tik siaurai marketingistų grupei, tačiau būti vedančia ir visus Lietuvos marketingo specialistus jungiančia organizacija. Tuo metu dar tik kūrėsi regioniniai skyriai, formavosi dabartinė organizacijos struktūra.“
Netrukus atsirado poreikis atsakyti į esminius asociacijos egzistavimo klausimus. „Man pradėjus dirbti LiMA direktoriumi vienas pirmųjų klausimų buvo kartu su tuometinės valdybos nariais atsakyti, kas yra LiMA, dėl ko ji egzistuoja ir ko siekia, – prisiminimais dalinasi Gintautas Kučas, 2014–2017 m. LiMA direktorius,startuolio „Rider Mobility“ CEO ir CMO. – LiMA misija – sustiprinti marketingą Lietuvoje – atrodytų tokia paprasta ir savaime aiški, tačiau iš tiesų gimė ne taip lengvai. Ilgai diskutavome suvokiant ir ieškant egzistencinės prasmės. Ir, sakyčiau, misijos išgryninimas ir buvo kertinis LiMA perpozicionavimo į „brandžią profesinę asociaciją“ pradžia, paskui prasidėjo pagrindiniai organizaciniai pokyčiai.“
„2016 metais LiMA įstojo į Europos marketingo konfederaciją (EMC). Tais pačiais metais Lietuvos marketingo asociacija kartu su ISM Vadybos ir ekonomikos universitetu įsteigė tarptautinį LiMA marketingo sertifikavimą pagal Nyderlandų modelį, siekiantį standartizuoti marketingo kompetencijas. Kvalifikaciniai kursai marketingo specialistams ir vadovams rengiami pagal Vakarų Europoje taikomus reikalavimus, o juos pabaigus įteikiamas Europos marketingo konfederacijos sertifikatas“, – džiaugiasi G. Kučas.
Plečiasi veiklos spektras
Su kiekvienais metais asociacija auga ne tik narių skaičiumi, bet ir veiklų įvairove, prioritetinėmis sritimis. „Iš pradžių LiMA buvo labiau bendruomenė, kuri dalinasi tarpusavio patirtimi. Vėliau edukacinės veiklos įgavo struktūrą ir rimtą kokybinę kartelę, – reikšmingais pokyčiais džiaugiasi O. Ramašauskaitė. – Pastaruosius metus valdyba parengė strategiją, išsigrynino prioritetines veiklų grupes ir nusistatė rodiklius. Iškelti sektoriaus atstovavimo valstybinėse institucijose, aukštojo mokslo (studentų ruošimo) kokybės gerinimo, verčių marketingo bendruomenės stiprinimo prioritetai. LiMA įgavo brandžios asociacijos požymius.“
Šiandien Lietuvos marketingo asociacija (LiMA) vienija daugiau kaip 1100 marketingo ir su juo susijusių sričių specialistų bei vadovų, o asociacijos skyriai veikia keturiuose didžiuosiuose Lietuvos miestuose: Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose. Taip pat LiMA yra lygiavertė Europos marketingo konfederacijos (EMC) narė (EMC) bei bendradarbiauja su Lietuvos vyriausybinėmis institucijomis, švietimo sektoriumi, kitomis organizacijomis.
Stiprinant marketingo profesijos prestižą ir marketingo rolę įmonėje, yra svarbu suburti ir įvertinti geriausius šios srities atstovus, todėl LiMA kasmet organizuoja geriausio marketingo vadovo rinkimus „Metų CMO” ir rengia marketingo vadovų konferenciją „LiMA CMO SUMMIT“.
„Galime didžiuotis, kad kartu užaugome iki stiprios ir vertinamos organizacijos. Asociacija subrendo ir su nauju ryžtu pasitinka dabarties marketingo iššūkius. Siekiame, kad ir toliau Lietuvos marketingo asociacija didintų marketingo profesijos prestižą, keltų specialistų kompetencijos lygį ir stiprintų savo, kaip pagrindinio, vieningo sektoriaus balso vaidmenį, o tai reikalauja prisiimti ir nemažą atsakomybę“, – džiaugiasi ir ateities planais dalinasi LiMA direktorė, EMC valdybos narė Alvydė Palaimaitė.
Ateities perspektyvos
Kalbant apie dabarties iššūkius ir ateities perspektyvas, LiMA valdybos pirmininkas ir „BPN LT“ vadovas Linas Šiautkulis pažymi, kad marketingas nepraras svarbos verslo procesuose: „Per pastaruosius 15 metų turėjome interneto revoliuciją, kuri iš esmės pakeitė vartotojo elgseną, o kartu ir marketingą, ir išties sunku nuspėti ateinančių 15-kos metų pokyčius. Viena aišku, kad marketingas visada bus verslo vedlys ir neišvengimai susijęs su tolesniu technologijos progresu. Gal net galėsime šį laikotarpį įvardinti kaip dirbtinio intelekto revoliucija.“
Šiandienos iššūkis – labai dideliu greičiu progresuojančios technologijos ir rizika marketingo žmonėms nebespėti jų įsisavinti. „Būtent čia matome labai didelį LiMA vaidmenį – išgryninti svarbiausius ateities vektorius, prisidėti prie marketingo bendruomenės ugdymo ir įgalinti verslą būti konkurencingu ne tik Lietuvos, bet ir pasaulio kontekste, – svarbų asociacijos vaidmenį atskleidžia L. Šiautkulis. – Žinoma, verslas niekada neveikia izoliuotoje aplinkoje, šalia jo visada bus valstybė, su reikalingu, o kartais ir žalingu reguliavimu. Pastarųjų metų valdančiųjų įvesti ir toliau bandomi įvesti draudimai marketingo, verslo srityse rodo, kiek daug pokyčių gali nutikti per trumpą laiką. Todėl šalia edukacijos iš švietėjiškos misijos, LiMA kelia sau labai rimtas užduotis atstovauti marketingo bendruomenės interesus instituciniame lygyje.“