PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Jaunimas2022 m. Sausio 16 d. 11:57

10 ženklų, kad jūsų vaikas patiria patyčias

Vilnius

Unsplash.com nuotr.

Reporteris ElenaŠaltinis: Etaplius.lt


199909

Apie patyčias kalbama daug ir dažnai, tačiau iš mokyklų ir kitų ugdymo įstaigų jos nedingsta. Kaip sužinoti, kad jūsų atžala jas patiria, jei pats nenori apie tai kalbėti?

  1. Nenoras eiti į mokyklą. Jei vaikas patyčias patiria mokykloje, greičiausiai nenorės ten sugrįžti, įvairiais būdais išsisukinės. Mažieji dažnai skundžiasi skausmais, mokyklose lankosi pas medicinos darbuotojus, kad juos išleistų namo. Vyresnieji gali tiesiog praleidinėti pamokas, atkreipkite dėmesį į jų lankomumą.
  2. Dažni galvos ir pilvo skausmai. Tai yra patiriamo streso ir nerimo ženklai. Jei vaikas skausmais skundžiasi reguliariai, pasikalbėkite su juo – pasakykite, kad pastebėjote, jog pastaruoju metu dažnai jaučiasi nekaip, paklauskite, galbūt galėtų daugiau apie tai papasakoti. Tokie atviri klausimai sukuria saugesnę erdvę išsipasakoti ir drauge paieškoti skausmo priežasčių.
  3. Draugų pokyčiai. Jei vaikas nustoja bendrauti su draugais ar juos pakeičia kitais, tai gali pranešti apie patyčias – ypač tarp paauglių mergaičių. Nenoras leisti laiko su draugais reiškia, kad toje vaikų grupėje galimai tyčiojamasi. Pasikalbėkite su kitais tėvais.
  4. Neramus miegas. Jei vaikas nerimauja dėl kitos dienos mokykloje, gali sunkiai užmigti ar dažnai vartytis. Jei jūsų atžala pastebimai labiau pavargusi ryte, tai gali reikšti, kad patiria stresą ar nerimą. Nuovargis gali pasireikšti ir kitaip – dėmesio nekoncentravimu ar nesirūpinimu savo higiena.
  5. Perdėtas emocingumas. Dažnas verkimas arba itin emocingos reakcijos į klausimus apie mokyklą ar popamokines veiklas gali būti nerimo ženklas. Mažieji dažniausiai taip reaguoja į pokalbius apie mokyklą, o vyresnieji – apie penktadienio ar šeštadienio užsiėmimus. Pastebėsite nenorą šnekėtis, emocinę įtampą.
  6. Nenoras bendrauti su šeima. Jei vaikas bendrauja mažiau, po pamokų eina tiesiai į savo kambarį, būkite atidūs. Nesutarimai su broliais ar seserimis taip pat gali būti patiriamų patyčių ženklas.
  7. Gyvenimas išmaniosiose technologijose arba visiškas jų atsisakymas. Jei iš vaiko tyčiojamasi internetu, pastebėsite vieną iš šių dalykų: perdėtą išmaniųjų technologijų naudojimą arba visišką jų atsisakymą. Pirmuoju atveju vaikas labai susinervins, jei pabandysite apriboti naudojimosi laiką. Antruoju atveju jis bus sunkiai pasiekiamas. Kai kurie vaikai bijo, kad jei praneš tėvams, kad patiria patyčias internete, iš jų bus atimti prietaisai. Pasikalbėkite, nuraminkite ir išsiaiškinkite problemą.
  8. Suplyšę rūbai ir žymės ant kūno. Sugadinti ar pavogti rūbai bei kiti daiktai, įbrėžimai, mėlynės yra patiriamų patyčių ženklai. Paklaustas apie tai, vaikas dažnai negeba ar nenori paaiškinti. Nekaltinkite, klauskite atvirų klausimų: „Kas šiandien nutiko mokyklos koridoriuje?“, „Kaip jauteisi, kai tai įvyko?“ ir pan.
  9. Būkite ypač atidūs, jei jūsų vaikas – naujokas. Reta mokykla turi mentorių programas, kai naujam vaikui paskiriamas bičiulis, kuris tam tikrą laiką jam padeda ir rūpinasi. Naujokai – potencialios besityčiojančiųjų aukos. Jei jūsų vaikas pradeda lankyti naują ugdymo įstaigą, išsiaiškinkite, ar jam bus priskirtas bičiulis. Net ir vienas draugas gali padėti pritapti ir išvengti patyčių.
  10. Aukos vaidmuo. Vaikai, stokojantys pasitikėjimo savimi, gebėjimo už save pastovėti, dažnai įgyja aukos vaidmenį – vaikšto nuleidę galvas, bijo reikšti savo nuomonę. Iš jų mokyklose tyčiojamasi dažnai, kartais net ne vienerius metus. Tokiems vaikams reiktų pasiūlyti kokią nors veiklą, kur nereiktų varžytis su kitas, kur jų vienintelis varžovas būtų jie patys. Tokiu būdu įgyjamas pasitikėjimas savimi be jokio spaudimo patenkinti kitų lūkesčius.

Pagal užsienio žiniasklaidą.