"> "> "> ">
Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt
Yra daug sveikų, kūdikiams draugiškų produktų, tačiau šie 10 yra labiausiai rekomenduojami gydytojų ir sveiko gyvenimo būdo šalininkų. Šis "supermaistas" pasižymi didžiuliu kiekiu vitaminių, antioksidantų mineralų ir kitų naudingų medžiagų. O geriausia tai, kad šie produktai universalūs, lengvai pritaikomi įvairiems gaminiams ir itin skanūs!
AVOKADAS
Specialistai primygtinai rekomenduoja šį vaisių įtraukti į jūsų kūdikio mitybos racioną. Šiame sviestiniame gėryje, yra daug sveikų nesočiųjų riebalų, kurie itin reikalingi smegenų vystymuisi. Minkštime yra 1,5-2,1% gerai įsisavinamų baltymų, mineralinių medžiagų, ypač vario. Jis būtinas raudonųjų kraujo kūnelių gamybai, vitaminų C, E, D, K, B1, B2, B6, biotino, karotino. Įdomu ir tai, kad avokade esančių riebalų sudėtis turi panašumų su motinos pienu. Tad tai itin tinkamas ir sveikas maistas Jūsų kūdikiui. PATARIMAS: avokadą savo mažyliui patiekite sutrynę šakute iki vientisos masės. Tai gali būti pagrindinis patiekalas.
BANANAS
Bananas lengvai sutrinamas, skanus ir saldus, todėl šis vaisius itin patinka mažiesiems. Tačiau skonis, tai ne pagrindinė priežasti kodėl turėtumėte savo kūdikiams duoti banano. Bananas ypač vertingas dėl jame esamo kalio. Kalis gerina nervų ir raumenų veiklą. Jeigu mažylio organizme trūksta šio elemento, gali sutrikti virškinimas ir širdies darbas, padidėti mieguistumas. Bananuose esantis kalis, neleis, kad taip atsitiktų. Beto, šiame vaisiuje yra ir kitų naudingų medžiagų: vitamino B6 ir C, kalcio bei geležies. PATARIMAS: sutrinkite bananą iki vientisos tyrelės ir duokite kūdikiui. Kadangi jis labai saldus, galite jį maišyti su kitais vaisiais ar daržovėmis.
MĖLYNĖS
Mėlynės yra tikra antioksidantų bomba. Nuostabią mėlyną spalvą šioms uogoms suteikia flavanoidai, kurie yra itin naudingi kūdikio akims, smegenims ir net šlapimo takams. Taip pat mėlynėse gausu ir kitų naudingų medžiagų: pektinų, rauginių medžiagų, pigmentų, citrinos, obuolių ir pieno rūgščių, eterinių aliejų, vitaminų (C, B1, B2, P, PP), mineralinių elementų (geležies, mangano, kalio, natrio, kalcio, magnio, fosforo ir kt.). PATARIMAS: sutrinkite mėlynes trintuvu ir sumaišę su trupučiu vandens (kokosų, ryžių ar kitu pienu) duokite gerti. Svarbu! Šių uogų reikia nepadauginti, geriausia mažyliui jų duoti ne daugiau nei 3 kartus per savaitę (nebent kūdikis turi tam tikrų sutrikimų susijusių su regėjimu, tuomet pasikonsultavus su gydytoju mėlynes galima valgyti it dažniau).
BROKOLIAI
Brokoliai yra lengvai virškinami, todėl kūdikių mityboje gali būti naudojami tada, kai vaikas pradedamas primaitinti, paprastai nuo 6 mėnesių. Brokoliuose esantys baltymai savo verte beveik prilygsta baltymams, kurie yra jautienoje ir kiaušiniuose. Brokoliai turi teigiamos įtakos imuninei sistemai. Chlorofilas, suteikiantis brokoliui žalią spalvą, turi teigiamos įtakos kraujotakai. Šioje daržovėje gausu skaidulų, folatų ir kalcio. Be to, anksti pripratinus kūdikį prie brokolio skonio, jis mažiau spyriosis valgant ir kitas daržoves. PATARIMAS: pirmus kartus duodant kūdikiui brokolio, geriau jo nemaišykite su kitomis daržovėmis, nes gali pradėti pūsti pilvuką. Geriausias brokolio patiekimo būdas: išvirkite jį, o po to sumulkinkite trintuvu, atvėsus iki reikiamos temeratūros duokite šia brokolių tyrelę vaikui.
LĘŠIAI
Lęšiai vertinami dėl sėklose esančių baltymų, kurių yra daugiau nei mėsoje, angliavandenių, ląstelienos ir mineralinių medžiagų. Juose gausu folato, vitamino B1 ir mineralų. Lęšiai taip pat yra puikus augalinis geležies šaltinis. Verta atminti, kad ruduose ir žaliuose lęšiuose yra gerokai daugiau skaidulų nei geltonuose ar raudonuose. Nepaisant visų naudingų lešių savybių, jų pranašumas prieš kitas pupas dar ir tas, kad jie maži, lengvai įkandami ir, kai išverda, jų tekstūra labai tinka mažai kūdikio burnytei. PATARIMAS: jei kūdikis jau pratęs prie brokolių, galima virtus lęšius sumaišyti su virtų brokolių tyre ir taip pamažu mažinant brokolių tyrės kiekį, kūdikį pripratinti prie naujo skonio.
MĖSA
Geležies stoka gali sukelti anemiją. Amerikos pediatrijos akademija, rekomenduojama į pirmąjį kūdikio valgiaraštį būtinai įtraukti mėsą. Mėsa yra didžiulis baltymų, geležies ir cinko šaltinis. Liesa mėsa - labai svarbus pasisavinamų baltymų, vitamino B12 (kurio nėra kituose produktuose) šaltinis. Ypatingai vertinga raudona ir balta mėsa. PATARIMAS: Jaunų gyvūnų mėsa lengviau virškinama ir pasisavinama, nes joje mažiau jungiamojo audinio. Todėl ji itin tinkama mažiems vaikams. Mėsą reikia gerai išvirti ir sutrinti trintuvu. Galima sumaišyti su virtų brokolių tyrele.
SLYVOS
Gerai prinokusios slyvos yra minkštos, švelnios konsistencijos, todėl kūdikiai jas mielai valgo. Šie vaisiai itin naudingi, nes reguliuoja virškinimo procesus, stimuliuoja žarnyno veiklą. Rekomenduotinos užkietėjus viduriams. Jose daug beta karotino, vitamino PP, kalio, magnio, mangano ir natrio. Skatina šlapimo išsiskyrimą ir padeda pašalinti druskų bei vandens perteklių. PATARIMAS: jeigu kūdikiui užkietėjo viduriai pagaminkite slyvų tyrelę ir duokite jos kūdikiui, tai natūralus ir veiksmingas būdas esant šiai problemai.
SALDŽIOSIOS BULVĖS
Tai išskirtinė daržovė, laikoma viena iš naudingiausių pasaulyje dėl sukauptų maistinių medžiagų gausos. Jose gausu maistinių skaidulų, vitamino A ir kalio. Palyginus su paprastomis bulvėmis, saldžiosios bulvės turi daugiau naudingų maistinių medžiagų ir yra mažiau kaloringos. Vienoje vidutinėje bulvėje yra daugiau nei 100% reikalingo vitamino A kiekio, 37% vitamino C, 16% vitamino B6, 10% pantoteno rūgšties (vitamino B5), 15% kalio ir 28% mangano. Taip pat mažesniai kiekiais rasite kalcio, geležies, magnio, fosfororo, cinko, tiamino (vitamino B1), vitamino E, riboflavino (vitamino B2) ir folio rūgšties (vitamino B9). Oranžinę spalvą bulvėms suteikia karotenoidai, kurie organizme paverčiami vitaminu A. Šis vitaminas reikalingas normaliam vaikelio augimui, kaulų ir dantų formavimuisi. PATARIMAS: skonio paįvairinimui maišykite saldžiųjų bulvių tyrelę su trintais brokoliais, lęšiais, morkomis ir kitomis daržovėmis.
KVAPUSIS MOLIŪGAS
Kvapusis moliūgas turi mažai kalorijų ir daug skaidulų bei vitamino A. Jame gausu antioksidantų, taip pat jame gausu medžiagų, kurios padeda organizmui pasisavinti sunkiai virškinamą maistą ir yra svarbios medžiagų apykaitos procesams. Taigi, šią daržovę duoti savo kūdikiams tiesiog privalu. PATARIMAS: jeigu mažylis turi virškinimo sutrikimų, pasitelkite kvapnujį moliūgą - išvirkite jį, sutrinkite ir duokite savo mažyliui pakaitomis su brokolių tyrele. Tai turėtų padėti sureguliuoti virškinimo sistemą.
JOGURTAS
Natūralus jogurtas yra itin turtingas kalciu bei vitaminu D, kurie yra būtini sveikiems kaulams ir dantims. Jogurtą kūdikis gali pradėti valgyti jau nuo 4 - 6 mėnesių. Šis jogurtas yra tarsi pasiruošimas, kol kūdikis galės pradėti gerti karvės pieną. PATARIMAS: renkantis jogurtą, svarbu atkreipti dėmesį, kad jis būtų be priedų, praturtintas gerosiomis bakterijomis ir jeigu įmanoma ekologiškas.