Venera artėja prie Žemės

Ričardas Jakutis
Kovo mėnesio pirmąjį tekstą visad skiriu moterims. Dėl to, kad mėnesio pradžioje yra tokia diena – kovo 8-oji, ir tą dieną švenčiama Tarptautinė moters diena. Išsivadavus iš sovietinės okupacijos pančių, į Tarptautinę moters dieną pas mus buvo žiūrima su tam tikra pašaipa kaip į iš anų laikų užsilikusį reliktą.

Daug kalbėta, daug diskutuota, kol, atrodo, nuspręsta – moteris sveikinti reikia. Kovo 8-oji vėl tampa tokia kaip ir buvus – susigrąžinamos kolektyvinės šventės tradicijos, kai moterys tikisi dėmesio ne tik iš savo mylimųjų, bet ir įsižeidžia, jei pasveikinti pamiršta kuris nors iš bendradarbių. Tad reikia tikėtis, kad kitos savaitės vidury daugelyje mūsų miesto įmonių ir įstaigų vyrai nersis iš kailio, kad tik jų bendradarbės šypsotųsi – vaišins jas kava ir saldumynais, linksmins muzika, ateis į darbą pasipuošę, kad moterims būtų kur akis paganyti. Džiugu, jei tą dieną nebus užmirštų moterų – gėlių turės daugmaž visos. Tiesa, nepaisant to, pretenzijų vyrams moterys vis tiek neslėps: „Jei tik vieną kartą per metus pasveikina – mums mažai!“

Kai kuriose šalyse tai yra oficiali šventė (Rusijoje, Baltarusijoje, Makedonijoje, Armėnijoje, Moldavijoje, Ukrainoje ir kitur). Kanadoje kovo 2–8 d. yra švenčiama Tarptautinė moterų savaitė, o šios šventės ištakos siekia net Antikos laikus. Aptinkama žinių, kad tam tikrą dieną Graikijoje moterys reikalaudavo ypatingo savo vyrų dėmesio. Netgi kariaujantys vyrai tą dieną turėdavo nutraukti visus karus ir būti su savo moterimis.

Vienoje anketoje pastebėjau, kad moterys, pasisakančios prieš kovo 8-osios šventimą, vis tiek skiltyje apie dovanas išvardija, kokių dovanų tą dieną lauktų. Tiesa, bent man neoriginalu pasirodė, kad norimų dovanų sąraše daugiau nei trečdalis (36 proc.) respondenčių pasirinko kosmetiką ir parfumeriją. Antroje labiausiai pageidaujamų dovanų sąrašo vietoje atsidūrė romantiška vakarienė (26 proc.), trečioje – papuošalai ir juvelyriniai dirbiniai (16 proc.), ketvirtoje – knygos (15 proc.). Mažiausiai pageidaujamos dovanos – namų apyvokos reikmenys (6 proc.) ir drabužiai (1 proc.).

Dar pamąsčiau, ar gėjai sveikina vienas kitą su kovo 8-ąja? O hermafroditai ar sveikina tą dieną patys save?

Moters diena pradėta švęsti daugiau ne prieš šimtą metų ir nuo to laiko moterims ėmė talkinti net pati gamta. Jau – šimtmetis, kai planeta Venera ėmė artėti prie Žemės. Iki tol jos spinduliai dar nei karto neprasiskverbė iki Žemės. Veneros spinduliai, chemiškai sąveikaudami su Saulės spinduliais, pažymėjo naujosios eros pradžią. Šie spinduliai prisotino Žemę, suteikdami gyvybę daugybei naujų slėpiningų susijungimų, jie prasiskverbė ne tik į gamtą, bet ir į žmogaus sąmonę, išryškindami moteriškojo prado suaktyvėjimo būtinybę. Anksčiau moteriškąją jėgą simbolizavo amazonės, nuo tada imta rodyti moters dvasinio pasaulio tobulumą. Moteris – tai mūsų visatą puošianti jėga, jos laukia sudėtingesnė, pakilesnė ir subtilesnė užduotis. Todėl liūdna matyti moterį, pakeitusią kareivį arba atliekančią sunkų fizinį darbą. Bent man nepriimtini ir atgrasūs soc. realizmo kūriniai, šlovinantys moters statybininkės siluetą tekančios saulės fone.

Viena moteris paprašė, girdi, rašinėju, tad ar negalėčiau jai surašyti žodžius, kuriais ji galėtų prisistatyti. Pasiūliau: aš – be galo gera, fenomenaliai protinga, velniškai patraukli, dieviškai graži, ultramadingai skoninga, didžiausio darbingumo, neribotai atsakinga, išskirtinai padori, krištolinio sąžiningumo, precedento neturinčio talento, ne pagal amžių išsilavinusi, pasakiškai dosni, neįtikėtinai perspektyvi, be atodairos mylinti, legendinės jėgos, nesuvokiamai optimistinė, idealiai sudėtinga, kraštutiniai inteligentiška, superaktyvi, neapsakomai jautri, nenuginčijamai pozityvi ir… fantastiškai kukli.

Kita moteris paprašė, jog parašyčiau ką nors prasmingo ir įsimintino, kad vyrai pagaliau atkreiptų dėmesį į dailiosios lyties sunkumus gyvenime. Galvojau galvojau, kokiais žodeliais vyrus pagraudenus, ir nusprendžiau, kad geriausiai už viską kalba statistika. Dauguma moterų, norėdamos pačios susitvarkyti, kitus šeimos narius aptvarkyti ir visur suspėti, keliasi anksčiau už savo antrąją pusę. Lovą kloja moteris, vaikus mokyklon ar darželin irgi ji paruošia. Statistika byloja, kad jos net veža vaikus mokyklon ar darželin dažniau negu vyrai. Aišku, reikia juos iš ten ir pasiimti. Pasirodo, moteris atlieka 86 proc. visų galimų dienos darbų, vyrui lieka 14 proc.

Jeigu reikėtų rašyti tekstą apie vyrus, manau, kad nesugebėčiau. Visai kas kita dėstyti mintis apie moteris. Ypač šiuo metu. Moteris ir artėjantis pavasaris turi daug bendro. Vyrų gali būti žiema, ruduo, buvo, tiesa, toks lietuviškas kino filmas „Vyrų vasara“, bet „Niekas nenorėjo mirti“ nepranoko. Dar juokingiau atrodytų vyrų pavasaris. Suprask, vyriškis nieko nebesugebėjo, bet staiga pyst ir pavasaris – ėmė vyras ir atgimė. Klarai Cetkin ir jos kolegėms užteko proto Tarptautinę moters dieną paskelbti kovo mėnesį, o ne lapkritį. Ir Motinos diena pavasarį. Net Velykos daugiau moterų, o ne vyrų šventė – prisikėlimas, pabudimas, naujo gyvenimo kūrimas.

Kodėl nėra lengva kurti tekstą apie vyrus? Todėl, kad mes neįdomūs. Štai, pavyzdžiui, pirma mintis, šovusi į galvą, kad automobilyje, žvelgdamas į veidrodėlį, nukreiptą į mašinos galą, vyras mato tai, kas dedasi už mašinos, t. y. paskui važiuojančius, o moteris tame veidrodėlyje mato save.

Psichologai sako, kad vyrai nori dominuoti, ir tiek. Prisiekusi feministė į tai mielai atsakys: „Prisidominavote! Va kur nuvarėte pasaulį!“ Bet vyrų ir moterų laimė susideda iš tų pačių komponentų, tik kitos proporcijos. Kiekvienas žmogus yra atskiras pasaulis. Kuris įdomesnis – standartinis vyras ar standartinė moteris? Mąstytojai atsakytų – buitinis nulis. O kuo geriau būti – vyru ar moterimi? Amžių klausimas. Ir neatsakomas. Statistikos rinkėjai ištyrė, jog vyrai dažniausiai ir nori būti vyrais, o moterys – moterystės šalininkėmis. Pats įvairiausias ir nenuspėjamiausias jausmų pasaulis. Jo bangavimas priklauso nuo daugybės aplinkybių, nuo klimato, nuo profesijos, nuo to, ką patyrei. Savo moterį gali įsimylėti vis iš naujo. Keista, ar ne? Bet ne vienas man tai tvirtino.

Sakoma, kad moterys – jausmingesnės. Netiesa. Girdėjau pastebėjimą, jog kai vyrai įsimyli, sako žodžius, lipdo sakinius tartum eilėraščius, ir tik po to suvokia, ką pasakė.

Daugelyje romantiškų istorijų, kurias mums siūlo literatūra ir televizija, kalbama apie jausmų pergalę kovojant su išskaičiavimu. Istorijų siužetas vis toks pat: vargšas vaikinas siekia gražuolės palankumo, o ši verčiama rinktis bjauraus būdo turtingą senį, nors svajoja tikrai ne apie jį. Galiausiai įsimylėjėliai įveikia visas pinkles bei intrigas ir laimingai žvelgia vienas kitam į akis, be to, kaip papildomą prizą gauna pinigų, nes paaiškėja, kad vargšas vaikinas yra vienturtis milijonieriaus sūnus. Nepaisant laimingos pabaigos, tokių istorijų autoriai kartais baigia jas tvirtindami, jog „su mylimuoju ir lūšnelėje rojus“. Tokius siužetus ypač mėgsta neturtingų šalių (Meksikos, Rusijos, Brazilijos) menininkai. Turtingesniuose kraštuose (Vokietijoje ar Anglijoje) blaškomasi tarp tyrų jausmų ir noro išsaugoti seną šeimos dvasią ar brangaus tėvelio palikimą – banką, žirgyną, vynuogyną. Jausmai nugali, bet ir verslas klesti.

Nežinau, kaip yra Lietuvoje, bet skaičiau, kad Didžiosios Britanijos mokslininkai tyrė ir nustatė, jog 40 proc. moterų yra neištikimos. Jei daugiau pamąstai: gal ir nėra taip blogai – 60 proc. yra ištikimos. Moterys sako, jog visų krizių kaltininkai – vyrai. Šie jaučiasi socialiai sukaustyti, nes moterys populiariomis feministėmis šnekomis be išlygų juos stumia į paraštes. Moterys kaltina vyrus, kad jie joms bruka barbių stilistiką, nors iki ausų yra sulindusios į serialus, platinamą kosmetiką, grožio ir būrimo salonus. Vyrai peikia žmonas, jog šios nieko nedaro, kad neatsibostų, kad praranda gebėjimą būti geidžiamos, nors patys tampa tartum baldas namuose. Neištikimi partneriams, be abejo, būna ir vyrai, ir moterys. Moterų nuomone, vyrai trumpalaikius meilės nuotykius patiria dažniau negu jos, tik tuo nesigiria. Meilės nuotykiais bando pasididžiuoti tik kompleksuoti vyrai, tačiau neslėpdami meilužių vardų galutinai susigadina savo įvaizdį.

Bent man atrodo, kad moterų ydos mažiau pastebimos, o vyrų veržte veržiasi į dienos šviesą. Net nebeaišku, ar tvarkingi vyrai yra geri. Skaičiau, kad Velso princas Čarlzas turi specialų metalinį išsukiklį dantų pastai, mat jos negalima iki galo išspausti iš tūbelės.

Tiesa, vėl mano galva, moterys nemėgsta vidutiniokų. Mėgsta piniguočius verslininkus, nors šie irgi gali būti vidutinybės. Vis dėlto moterys iš tų turčių geba pasiimti tai, ko joms reikia, o tai pasiėmusios pradeda ieškoti liūdnų poetų. Jos net apsilanko tų poetų butuose, kur nėra komercinės butaforijos, kur stirtos apdulkėjusių knygų ir tuščių butelių. Ten nieko gero nelaimėjusios, jos pagiežingai konstatuoja – poetas nieko nebegali. Žinoma, tai nėra tiesa. Poetas svajojo, kad pirmiau susijungs sužeistos jo ir viešnios sielos, o ne kūnai.

Moterys nesidrovi net ir nevykėlių savo vyrų – „ką darysi, kad tokį turiu“. Vyrai – šiek tiek kitaip. „Štai mano žmona“, – pasako. Drovumo gaidelė veide ir į šoną sukamos akys. Kas sėdi restorane prie stalelio ir nesikalba? Atsakymas – sutuoktiniai.

Vyrai, niekad nesakykite moteriai: „Grybauskaitė“, „Kubilius“, „Karbauskis“ (nebent galite sakyti „Kildišienė“), „Seimas“, „pensininkai“, „nu, kaip?“ Nors kalbėdamas apie moters vietą pasaulyje ne vienas vyras, manau, pritartų imperatoriaus Vilhelmo II „trims K“ – „Kinder, Küche, Kirche“, tai yra „vaikai, virtuvė, bažnyčia“, nes, kaip sako rusai, anot vienos mūsų Seimo narės, dvasinė tauta, „baba za ruliom – smert za povorotom“.

Kaip pasitikti kovo 8-ąją? Su meiluže pavakarieniaukite būtinai tos dienos išvakarėse, o kovo 8-osios vakarą sėdėkite namuose su žmona. Ir jei siunčiate moteriai gėlių, siųskite jas ne į jos namus, bet į biurą, kad bendradarbės matytų. Mačiau vyruką, tempiantį tulpes kovo 9-osios vakarą. Buvo stipriai išgėręs, priekin yrėsi sunkiai, nors pagalvojau, kad nusiminti pernelyg nereiktų, kai grįš su gėlėmis, galimas dalykas, moteris jam atleis.

Ričardas Jakutis

Griežtai draudžiama Etaplius.lt naujienų portale skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur. Draudžiama platinti Etaplius.lt bet kokio pavidalo medžiagą be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Etaplius.lt šaltinį. Ši informacija yra VšĮ “Šiauliai plius” nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija. Norint gauti sutikimą, reikia kreiptis el. paštu redakcija@etaplius.lt.

Komentuok mus Facebook`e

Komentaro rašymas