Šiauliuose – išskirtinė Respublikinė tautodailės paroda

Šiaulių dailės galerijoje atidaryta Respublikinė tautodailės paroda „Lietuvių liaudies tekstilės ornamentika tautodailininkų kūryboje“. Iki balandžio 8 d. parodoje eksponuojama vaizduojamoji ir taikomoji dailė, paprotinis menas ir Lietuvos regionų tautiniai kostiumai, organizuojami edukaciniai užsiėmimai vaikams, jaunimui, verslo atstovams, kurių metu mokama juostų vijimo, pynimo, margučių marginimo, sodų varstymo, vėlimo ir kt. amatų.

Parodoje lietuvių liaudies ornamentą matome tekstilėje, drabužių puošyboje, keramikoje, architektūroje, metalo dirbiniuose ir kt. Lietuvių liaudies kalboje jis sutapatinamas su žodžiu “raštas” (margučių, juostų, buitinių indų, marškinių žičkų ir kt.). Ornamentas – natūralus tautos gilios praeities ir tikėjimo atspindys, tautą supančio pasaulio atvaizdavimas, požiūrio į pasaulį, jo reiškinius išsakymas.

Parodoje pristatomi įvairių Lietuvos kraštų tautodailininkų darbai. Atidaryme apsilankę svečiai džiaugėsi ypatingu dėmesiu tautodailei ir grožėjosi lietuvių liaudies tekstilės ornamentika, tautodailininkų kryždirbystės, keramikos, medžio ir kt. dirbiniais.

1 060 eksponatų, 260 autorių

Į parodą susirinkusius svečius džiaugsmingai pasitiko “Margulių” ansamblis. Daugiau nei 60 metų jame grojantis šiaulietis Henrikas Kalinas džiaugėsi išskirtine paroda ir tuo, kad savo patirtį, muzikalumą galėjo perduoti savo vaikams ir anūkams.

Seimo narė Rima Baškienė, pasipuošusi tautiniu kostiumu, džiaugėsi svarbiu renginiu ir dėmesiu tautodailei, lietuvių kultūrai, tautiniams rūbams. Tautinį kostiumą ji pirko pati, bet tikisi, kad juo kada nors puošis jos anūkės. “Tiek tradicijos, tiek tautiniai rūbai mūsų šeimoje visada buvo gyvos. Jas mes stengėmės puoselėti. Aš labai džiaugiuosi, kad su tautodaile mūsų šeima turi didžiulį ryšį. Visada didžiuojuosi pasakydama, kad esu tautodailininko žmona”, – teigė R. Baškienė. Seimo narė prisipažino pagal specialybę esanti tekstilės inžinierė-audėja. “Aišku, niekada nesugebėčiau išausti taip, kaip tai daro tikros audėjos, bet jų darbu džiaugtis galiu ir labai noriu. Tai yra pasididžiavimas visai Lietuvai”, – sakė politikė.

“Seimui paskelbus šiuos metus Tautinio kostiumo metais, mes nusprendėme šia paroda pristatyti visuomenei tautinį kostiumą, patys pasimokyti. Ta proga yra surengtos trys autorinės parodos – tautodailininkai mini vienokį ar kitokį jubiliejų. Parodoje yra 1 060 eksponatų, 260 autorių. Tikrai išskirtinė paroda, šventė”, – džiaugėsi Laima Kelmelienė, Lietuvos tautodailininkų sąjungos Šiaulių skyriaus vadovė.

Proga atrasti save

Jonas Rudzinskas, Lietuvos tautodailininkų sąjungos pirmininkas, teigia, kad vienoje parodos salėje esanti tautinio kostiumo grupė yra didelis turtas. Pasak jo, nereikia galvoti, kad tik lietuviams tai rūpi. “Visam pasauliui tai rūpi. Ir kalniečiai, ir italai, ir vokiečiai, ir tiroliečiai – visi savo tautinį kostiumą vieną dieną parodo ir moka tai daryti”, – teigė J. Rudzinskas.

Prof. Vytenio Rimkaus nuomone, paroda yra labai aukšto lygio. Joje galima rasti daug naujovių, kurių nebuvo tradicinėje dailėje, o dalis čia eksponuojamų kūrinių dalyvauja net profesionalios dailės parodose. Be to, ši paroda padeda atrasti save – kas megzti užsinori, kas tapyti, kas medinukus drožti.

Tautinio kostiumu pasipuošusios renginio dalyvės ir viešnios teigė, kad tautinis kostiumas joms kelia pasididžiavimą, nuteikia šventiškai.

Jolanta Balčiauskienė džiaugėsi, kad yra proga parodyti savo darbus, nes jų nevežioja į muges ir jais neprekiauja. “Mes pristatome medinius dirbinius: skrynias, duonines su tekstilės raštais. Medinukai esam, kitaip sakant”, – šmaikštavo ventiškė.

Nuo dailininkų iki akmentašių

Parodos  dalyviai – tautodailininkai, gyvenantys visoje Lietuvoje. Parodoje eksponuojama vaizduojamoji ir taikomoji dailė, paprotinis menas ir Lietuvos regionų (žemaitiški, aukštaitiški, suvalkietiški, dzūkiški, Klaipėdos krašto) tautiniai kostiumai, kuriuos išaudė tautodailininkė iš Žemaitijos, Gargždų miestelio Zita Paulikienė. Tautinio kostiumo dalis (siuvinėtas  prijuostes, skareles,  pintas juostas ) eksponavo aukštaitės – Zita Lukytė, Liucija Lekienė, Nijolė Smailienė, Inga Hokušienė, Rasa Daukšienė,  Aurelija Norvaišienė, Regina Martyšienė ir kt., o žemaitės – Birutė Poškienė,  Sigita Milvidienė,  Vitalija Monkienė, Augustas Monkus – pristatė šiandienos išaustas Lietuvos regionų juostas.

Eksponuojamos ir nepelnytai pamirštos žieminio tautinio kostiumo dalys: megztos pirštinės, riešinės, kojinės, veltos vyriškos skrybėlės, kurių autoriai: Dalia ir Robertas Tumynai, Olė Plungienė, Felicija Bogvilienė, Orinta Kazėnienė, Dalia Danilaitienė ir kt.  Laimutė ir Zenonas  Tomkai, Virginija Norkienė, Genutė Vyšniauskienė ir kt. parodos lankytojams pristato margučius. Keramikos dirbiniais džiugina žemaičiai iš Kuršėnų: Vidmantas Vertelis, Neringa ir Rolandas Pranaičiai, Virgilija Silvestra Šufinskienė, Algimantas Tamašauskas, Rita Alkevičienė ir kt.

Tautodailininkai iš Aukštaitijos krašto (V. Lietuvninkas, E. Rimdžius, P. Miežis, E. Arbušauskas, B. Gedminas, V. Onaitis) šiais metais pristato medžio skulptūras, kaukes, drožtus šaukštus. Stanislovas Špukas – „Aukso vainiko“ 2015 metų laureatas pateikė geležinių kryžių (saulučių) kolekciją. Šiaulių kraštas garsėja akmentašių – skulptorių kūriniais, kurių autoriai Valdas Bandza, Jonas Vaicekauskas, Linas Mockus, Kazimieras Bimba ir kt.

Parodoje dalis autorių pateikė kūrinių kolekcijas respublikiniam konkursui, nominacijai „Aukso vainikas“. Lietuvos nacionalinio kultūros centro komisija išrinks regioninio turo vaizduojamosios, taikomosios dailės ir  kryždirbystės I–III vietos laureatus, kurių darbai bus eksponuojami respublikinėje-konkursinėje parodoje, siekiant aukščiausio įvertinimo ir apdovanojimo „Aukso vainiko“.

Atskirose Dailės galerijos erdvėse surengtos autorinės tautodailininkų darbų parodos: technologijų mokytojo, tapytojo Gintaro Daukšo, aukštaitės Irenos Kryžanauskienės audinių, žemaitės Sigitos Damanskienės megztų drabužių ir vytinių juostų.

Plačiau vaizdo reportaže:

Editos Bačėnės, Ugnės Liaudanskytės, Etaplius.lt nuotr.

Etaplius informacija

Griežtai draudžiama Etaplius.lt naujienų portale skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur. Draudžiama platinti Etaplius.lt bet kokio pavidalo medžiagą be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Etaplius.lt šaltinį. Ši informacija yra VšĮ “Šiauliai plius” nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija. Norint gauti sutikimą, reikia kreiptis el. paštu redakcija@etaplius.lt.

Komentuok mus Facebook`e

Komentaro rašymas