Šiauliai galėtų turėti senamiestį?

Šiauliuose viešėjęs architektas VDA profesorius Algis Vyšniūnas pažėrė pastabų miesto architektams ir darkart priminė, kad Šiauliai galėtų turėti senamiestį.

Į diskusiją “Šiaulių miesto identiteto beieškant urbanistinėje miesto erdvėje” su šiauliečiais pabendrauti atvykęs profesorius apgailėstauja, kad tam tikru laiku architektai iš kolegų virto konkurentais, o architektūra iš meno tapo verslu.  Jis pastebi, kad miesto identineto ieškoti reikėtų mažiausiai keliose plotmėse, svarstyti urbanistinės erdvės ir vizualinį identitetą. Susitikime prisiminta, kad Šiauliai turėjo ne vietą “etiketę”, buvo vadinamas saulės, dviračių, darbininkų, “princų” miestu. Vis dėlto miestui nuolat trūko kryptingo urbanistinio vystymosi. “Tada, kai Klaipėda tvarkė senamiestį, Šiauliai ėjo fasado dažymų keliu. Reikia pripažinti, kad tai suveikė ir buvo efektinga priemonė, bet ji netapo reiškiniu, liko luitas, – teigia A. Vyšniūnas.

Architektas ne kartą pastebėjo, kad Šiauliai galėtų turėti ir senamiestį: “Senamiestis yra psichologinė kategorija. Jo negali dirbtinai sukurti, tai yra giliai įsisąmonintas vidinis poreikis, todėl miesto politikai gali senamiesčio ir atsisakyti. Tai bus klasikinis pavyzdys, kaip vystosi šimtatūkstantinis miestas, turintis beveik 800 metų, su kaimietišku mentalitetu”, – sako profesorius. Anot pašnekovo, Šiauliuose dar galima reanimuoti dalį miesto centro, sąlyginai pavadinti senamiesčiu, tačiau toks planas gali patikti ne visiems.

Profesorius pastebi, kad pirmiausia tuomet reikėtų nebeformuoti didelių sklypų, kurie nebūdingi senamiesčiams. Apgalvotai galima būtų statyti ir senamiesčiui nebūdingus objektus, t. y. daugiaaukščius garažus, ofisus, prekybos centrus. Vis dėlto senamiestyje neturėtų būti pigių skardinių ar stiklinių fasadų “dėžių”. Architektas ragina nebijoti aukštesnių pastatų miesto centre, tačiau primena, kad septyni aukštai Žemaitės–Vilniaus gatvių sankirtoje, būtų taip pat, kaip keturi aukštai Vilniaus–Tilžės gatvių kampe.

Pagrindinė problema — sisteminio požiūrio nebuvimas.  Statomi atskiri, padriki pastatai, bet nesvarstomi ilgalaikiai planai, kaip sukomponuoti darnią visumą. Jokia paslaptis, kad “dėžučių” statymas bene pigiausias projektavimo ir statybos būdas, tačiau retai turi didelę meninę vertę.

Griežtai draudžiama Etaplius.lt naujienų portale skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur. Draudžiama platinti Etaplius.lt bet kokio pavidalo medžiagą be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Etaplius.lt šaltinį. Ši informacija yra VšĮ “Šiauliai plius” nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija. Norint gauti sutikimą, reikia kreiptis el. paštu redakcija@etaplius.lt.

Komentuok mus Facebook`e

Komentarai: 4

 1. Komentaras
  2017-03-18 18:28 Atsakyti Pranešti

  Tarybiniai laikai Siaulius sugadino pagal architektura. Centre stovi baisus garaziukai, daugiabuciai, kol turejo formuotis senamiestis. Iki siol Siauliai kvepia tarybiniais laikais, nes miestas visai ne siuolaikiskas. Nieko nestato, nieko netvarko. Pats centras koks baisus…

 2. O
  2017-03-18 11:02 Atsakyti Pranešti

  O prie verkiančios mergaitės parašyčiau, kad čia verkianti ji dėlto, kad čia anksčiau stovėjo kareivių paminklas. Dėl to ji ir verkia

 3. labai pritariu šiam žmogui
  2017-03-18 11:00 Atsakyti Pranešti

  Vilniečiai svečiai juokiasi,kad mūsų miestas kaip sąsiuvinis langeliais – neįdomus. Buvę skverai užstatyti kvailo stiliaus pastatais, bažnyčią, tokią gražią. užstatė irgi kažkokiu kvailu pastatu. Langai jo dulkėti, šlykštu žiūrėti važiuojant nuo Rygos pusės… Banko pastatas visi ne vietoj.

 4. Nezinomas
  2017-03-18 10:16 Atsakyti Pranešti

  Kalbant apie pastatus, tai kada prabus tas stovintis prie pat Bruklino ? Kiek metu yra vaiduoklis. Dar maste, kad cia tipo bus viesbutis pries Europos krepsinio cempionata 2011m. Siauliai kaimas. Neauga cia siuolaikiniu pastatu. Kaip didmiesciu net nekvepia…

Komentaro rašymas