R. Arbačiauskaitė-Flick teatre buvo sutikusi dievus

Klaipėda
Budintis Budėtojas Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Gimtajame mieste – Šiauliuose – viešėjusi teatro, kino ir televizijos aktorė Regina Arbačiauskaitė-Flick P. Višinskio viešojoje bibliotekoje gerbėjams kalbėjo, kad į Lietuvą atėjus nepriklausomybei, žmonės lyg išbadėję puolė prie nepažintų dalykų. Ji pati lankė kosmetologijos, astrologijos kursus, ketino tapti verslininke. „Sakoma, kad jei Dievas nori nubausti, žmogus gimsta permainų laiku. Bet gyventi laiku, kai Lietuva tampa nepriklausoma – dovana“, – sakė aktorė.

Mieliausi vaidmenys – Karalienė Morta ir Marcė

Regina Arbačiauskaitė-Flick gimė Šiauliuose 1951 m., bet šiame mieste gyveno trumpai. Mokyklą, mamai keičiant darbus, ji yra lankiusi Joniškyje, Pakruojyje, Akmenėje, o Šiauliuose net baleto pamokas lankė – Kultūros namuose jai teko kartu šokti su vėliau primarijumi tapusiu Kipru Chlebinsku.

Mergaitė buvo pripažinta gabia, tačiau į M. K. Čiurlionio menų mokyklą vykti mokytis ji nepanoro – pavargo, be to, ir įgriso kruvinos kojos. R. Arbačiauskaitė-Flick atviravo besidžiaugianti, kad balerina ji netapo. Juk dabar jau būtų pensininkė, o būdama aktore gali vaidinti iki šiol. Vis dėlto baleto pamokos aktorei tikrai buvo labai naudingos – bešokant puikiai imi justi muziką, o judesiai tampa grakštūs.

Baigusi vidurinę mokyklą Akmenėje, R. Arbačiauskaitė-Flick nusprendė rinktis aktorės specialybę. Įstojo į Lietuvos konservatoriją ir 1973 m. ją baigusi liko dirbti Lietuvos akademiniame dramos teatre.

1996 m. ji persikėlė gyventi į Klaipėdą, perėjo dirbti į Klaipėdos dramos teatrą. Sukūrė apie 50 pagrindinių teatro, kino ir televizijos vaidmenų.

Gerbėjams R. Arbačiauskaitė-Flick demonstravo ištraukas iš spektaklio „Karalienė Morta“, o bibliotekai padovanojo savo vyro archeologo, ekonomikos profesoriaus, rašytojo Roko Flick knygas „Mitingų metas, sudrebinęs Lietuvą“ ir „Atrastoji žemė“ bei DVD „Karalienė Morta“.

Aktorė teigė, kad istorinės dramos „Karalienė Morta“ monopjesę vyras parašė būtent jai. Pirmiausia spektaklis „Karalienė Morta“ buvo pastatytas su Kelmės mažuoju teatru, o vėliau, asmeninėmis lėšomis, nufilmuotas ir platinamas DVD.

„Moralinis pasitenkinimas ir atpildas“, – taip išėjusį DVD pavadina R. Arbačiauskaitė-Flick ir atvirauja, kad Karalienės Mortos vaidmuo – vienas mylimiausių, tačiau jai ypač mielas ir brangus Marcės iš spektaklio „Petras Kurmelis“ vaidmuo.

R. Arbačiauskaitė-Flick sako, kad Marcės personažą ji kūrė ypatingos, pakylėtos būsenos, todėl vaidmuo jai pačiai atrodo itin pavykęs. Kuriant šį vaidmenį aktorė žinojo, kad su vyru keliaus į Vakarų Vokietiją ieškoti vokiškų sutuoktinio šaknų. Ši žinia sovietmečiu išjudino R. Arbačiauskaitės-Flick vidines galias, kūrybinį potencialą, tad jos įkūnyta Marcė – organiška, energinga, emocinga.

Tikėjosi sutikti dievus

R. Arbačiauskaitė prisiminė kolegas, su kuriais teko dirbti, kurie buvo jos mokytojai: Arnas Rosenas, Juozas Rygertas, Audrius Chadaravičius, Monika Mironaitė, Lidija ir Aldona Kupstaitės, Aleksandras Kernagis, Petras Zulonas, Henrikas Kurauskas, Irena Garasimavičiūtė, Janina Berūkštytė, Marija Rasteikaitė.

Jos giminėje nebuvo aktorių. Močiutė, iš anūkės išgirdusi, kad Regina taps aktore, net pyktelėjo. Aiškino mergaitei, kad aktorystė – ne profesija, ir kad aktoriai geria.

„Ėjau į šią profesiją, nes tikėjausi sutikti dievus. Galvoju, kad juos ir buvau sutikusi, nes dabar jau suprantu, koks yra mūsų darbas ir koks yra gyvenimas“, – sakė ji.

R. Arbačiauskaitė-Flick atviravo, kad baigusi mokyklą ji abejojo, kur stoti. Draugės sesuo, kuri dirbo televizijoje režisiere, padėjo apsispręsti.

Įstojusi į režisieriaus Henriko Vancevičiaus kursą, aktorė suvaidino Luizą F. Šilerio „Klastoje ir meilėje“.
R. Arbačiauskaitė-Flick iki šiol apgailestauja, kad pirmojo vaidmens fotografijos ji nebeturi. Kai močiutei gyrėsi pirmuoju vaidmeniu ir rodė fotografiją, teta paprašė nuotraukos, nes norėjo ją nusiųsti kitai tetai į Braziliją. Žadėjo, kad šioji fotografiją atgal parsiųs.

Deja, nuotrauka kažkur pasimetė – ji nepasiekė nei Brazilijos, nei grįžo į namus. Iš pirmojo spektaklio R. Arbačiauskaitė-Flick išsaugojo tik kostiumų eskizus…

Tiesa, R. Arbačiauskaitė-Flick prisipažino visada maniusi, kad niekada netekės ir tikrai neturės vaikų. Tačiau būdama 28-erių sutiko vyrą ir aiškiai pajuto, kad jis yra tas žmogus, už kurio nori ištekėti ir susilaukti su juo vaikų.

„Pajutau jo jėgą ir tvirtybę, o gal dėl to, kad pati augau be tėvo – jis su mama mus paliko. Su vyru turime bendrą supratimą apie vertybes, šeimą, vaikus. Tikrai esu laiminga. Aktorėms juk dažnai asmeninis gyvenimas nenusiseka“, – kalbėjo ji.

R. Arbačiauskaitė-Flick atviravo iš kolegų ne kartą išgirdusi, kad jei būtų jos vietoje – tikrai nedirbtų. Bet ji aiškiai žino, kad aktoriui blogai, ir kai nėra darbo, blogai – ir kai jo per daug.

Kol gyveno ir kūrė Vilniuje – tik pirmadienis laisvas buvo, o Klaipėdoje teko viską pradėti iš naujo, darbo trūko, spektakliuose vaidino tik savaitgaliais, todėl ji lankė kosmetologijos, net astrologijos kursus. Ketino įkurti kosmetologijos kabinetą ir tapti verslininke.

Dabar ji jau juokiasi pagalvojusi, kad ateinančioms klientėms tikrai keistai atrodytų, jei Arbačiauskaitė joms veido valymą atliktų…

Kosmetologės profesijos atsisakyti ją paragino vyras, liepęs baigti „šį reikalą“. „Diplomus dar turiu, turiu ir kėdes, pirktas kabinetui. Su Nepriklausomybe į Lietuvą pasipylė visokių dalykų. Puolėme visi alkani į viską. Bet sakoma, jei Dievas nori nubausti, žmogus gimsta permainų laiku. Mes tokiu laiku gyvenome. Žinome patys, koks sunkus laikas – pasikeitimai. Bet gyventi, kai Lietuva tampa nepriklausoma, didelis dalykas. Net dovana. Prisiminus Sąjūdžio laikus, tą atmosferą – tikrai dovana“, – sakė ji, pridurdama, kad svajoja kada nors suvaidinti ne tik Karalienę Mortą, bet ir Oną Vytautienę.

Ilgaamžių giminė

R. Arbačiauskaitė-Flick Šiauliuose lankosi dažnai, tačiau su savo talento gerbėjais susitiko pirmą kartą. Jos vaikystės namai buvo Vaisių gatvėje, aktorė kartą nedrąsiai yra pabandžiusi surasti tą vietą, kur senelių namai stovėjo. Senojo namelio neberado – jo vietoje dabar stovi prabangus vieno Šiaulių verslininko namas.

Gerbėjams R. Arbačiauskaitė dideliame ekrane rodė spektaklių, savo šeimos nuotraukas. Ilgėliau stabtelėjo ties fotografija, kurioje įamžinta jos senelių ir tėvų gausi šeima. Fotografijos centre nufotografuota ji pati, plačiai į šalis išskleidusi sijoną.

Aktorė teigė neprisimenanti, ar ji pati, būdama vyriausia anūke, sumanė sijoną šitaip teatrališkai išskleisti, ar kažkas liepęs, tačiau vienas kunigas, pamatęs visada fotografijose pirmoje eilėje norinčią nusifotografuoti mergaitę, yra pasakęs: „Iš šitos mergaitės kažkas bus.“

R. Arbačiauskaitės-Flick mamos šeima yra labai gausi – penkios seserys ir trys broliai. Be to, šeima yra iš ilgaamžių giminės. Tik viena sesuo, kuri nebuvo vyriausia, jau iškeliavusi anapilin, vyriausiam šeimos nariui 92-eji, o aktorės mamai – 90 metų. „Aš jau jų nevarginau, nekviečiau čia ateiti, nes jiems gal būtų buvę per sunku“, – sakė ji.