Povilo Višinskio bibliotekoje iškilmingai paminėta Knygnešio diena

Kovo 16-oji – Knygnešio diena – Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje šiais metais paminėta netradiciškai. Pasak bibliotekos direktoriaus dr. Broniaus Maskuliūno, knygnešystė UNESCO pripažinta pasaulyje kaip unikalus reiškinys. Keturiasdešimt metų (1864–1904) trukęs lietuviškos spaudos draudimas lotyniškais rašmenimis buvo panaikintas, nes Lietuvos žmonės atkakliai priešinosi caro draudimui – per tą laiką iš užsienio į Lietuvą buvo pergabenta apie pusė milijono lietuvių kalba išspausdintų knygų, įvairių renginių plakatų, laikraščių. „Jeigu ne knygnešiai, šiandien mes taip nekalbėtume ir šimtu procentu – taip nerašytume“, – sakė B. Maskuliūnas.

Minėdami knygnešių žygdarbius, negalime neprisiminti ir Povilo Višinskio nuopelnų kalbai. Jis buvo vienas tų šviesuolių, patrauktų baudžiamojon atsakomybėn už lietuviškų plakatų platinimą ir laimėjusių bylą teisme. Po keleto tokių lietuvių naudai laimėtų bylų caras buvo priverstas atšaukti lietuviškos spaudos draudimą. Taigi mums tai dar viena svarbi priežastis pagerbti ne tik knygnešių, bet ir Povilo Višinskio, kurio vardu pavadinta biblioteka, atminimą.

Saulėtą kovo ketvirtadienį nuo ryto iki vakaro bibliotekoje vyko renginiai. Abonemento skyriuje apsilankę skaitytojai buvo kviečiami dalyvauti gražioje akcijoje „Žinutė skaitytojui“ ir parašyti specialiai akcijai sukurtame skirtuke linkėjimą, atsiliepimą apie perskaitytą knygą ar mintį apie skaitymo naudą, savo santykį su knyga. Šie skirtukai buvo paliekami grąžintose knygose su nuoširdžia viltimi pradžiuginti būsimus knygos skaitytojus. Akcijoje dalyvavo per 30 skaitytojų: ir moksleivių, ir vidutinio amžiaus lankytojų, ir senjorų, skaitančių Povilo Višinskio bibliotekoje daugiau kaip 40 metų. Kiekvienas jų turėjo ką pasakyti ir buvo originalus.

„Skaityti verta, nes skaitymas veža! Skaitykite ir būkite išmintingi“, – linkėjo senos skaitytojos vardu pasivadinusi šiaulietė. „Sunku įsivaizduoti kitą tokią išminties, romantikos, mokslo, įkvėpimo, patirties, paties gyvenimo talpyklą, kokia yra biblioteka, kokia yra kiekviena knyga. Skaitykite ir džiaukitės savimi, kūrėjais, Kūrėju ir visa Kūrinija“, – rekomendavo skaitytoja Birutė Žymantienė, žinoma kraštotyrininkė, pati parašiusi keletą knygų. „Domėkis knygomis, skaityk jas, nes tai didžiausias mūsų žinių bei jausmų šaltinis“, – kvietė moksleivė Emilija. „Skaitymas lavina mąstymą ir vaizduotę, todėl labai svarbu tuo užsiimti, jei nori turėti sėkmingą ateitį. Senovėje stipriausi vyrai deklamuodavo viešai eiles. Vadinasi, skaitymas nėra moteriškas užsiėmimas. Skaitykit ir būkit laimingi“, – patarė skaitytojas Saulius. „Mielos mergaitės ir moterys, knygos mane, turbūt ir jus, praturtina dvasiškai. O kur dar malonūs nukeliavimai mintimis ir geras laisvalaikio praleidimas. Tad skaitykim ir džiaukimės“, – skatino skaitytoja Zita. Visi akcijoje dalyvavę ir noriai savo mintimis dalijęsi skaitytojai rašė apie skaitymo naudą, ragino skaityti, mąstyti kritiškai, mokytis gyventi išmintingai, rekomendavo konkrečias knygas, kurios juos pačius užkrėtė skaitymo manija ar pakeitė jų gyvenimą.

Ši akcija yra tęstinė. Norintys ir toliau netiesiogiai tarpusavyje bendrauti skaitytojai galės palikti skirtukus su savo mintimis grąžinamose knygose.

Popietę bibliotekos lankytojai buvo kviečiami į kino salę žiūrėti režisierės A. Vaitkevičienės ir operatoriaus S. Pučinsko sukurto dokumentinio filmo „Knygos kelias Žemaitijoje“. Filmas saugomas bibliotekos videotekos fonde.

Vakare didžiausioje bibliotekos salėje vyko iškilmingas renginys – Knygnešio dienai skirtas koncertas „Odė knygai“, kuriame gražiausius lietuvių ir užsienio kompozitorių kūrinius grojo Šiaulių pučiamųjų orkestras, diriguojamas meno vadovo Sigito Vaičiulionio. Muzikinę dalį papildė Šiaulių valstybinio dramos teatro aktorių Nomedos Bėčiūtės ir Vlado Baranausko skaitomi K. Donelaičio, R. Stankevičiaus, S. Moravskio, A. Šimelpenigio, A. Žukausko ir kt. autorių kūriniai.

L. Juzulėnienės inf.
I. Slonksnytės nuotr.

Etaplius informacija

Griežtai draudžiama Etaplius.lt naujienų portale skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur. Draudžiama platinti Etaplius.lt bet kokio pavidalo medžiagą be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Etaplius.lt šaltinį. Ši informacija yra VšĮ “Šiauliai plius” nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija. Norint gauti sutikimą, reikia kreiptis el. paštu redakcija@etaplius.lt.

Komentuok mus Facebook`e

Komentaro rašymas