Policija tampa nebeįgali į įvykius reaguoti laiku

Pastarųjų mėnesių tragedijos atskleidė tamsiąją policijos darbo, o gal ir pačios visuomenės pusę. Nors pagal pareigūnų ir gyventojų santykį Lietuva neatsilieka nuo Europos, policijos reagavimas į iškvietimus nevaldomai slopsta. Kai kuriuose rajonuose laiku nuvykstama tik į trečdalį iškvietimų. Reaguodami į kruvinus įvykius Biržuose Lietuvos policijos profesinės sąjungos atstovai prabyla, kad panašūs incidentai jau artimiausioje ateityje gali tapti kasdienybe.

Numatyti planai tampa neįvykdomi

Policijos departamentas yra nustatęs, per kiek laiko policijos įstaigų pareigūnai privalo reaguoti į konkrečios kategorijos įvykį. A kategorijos įvykiams priskirtini tie nusikaltimai, kai gresia pavojus nukentėjusiojo gyvybei, sveikatai ar didelės vertės turtui, B kategorijos – kai yra gautas pranešimas apie rengiamą, daromą ar padarytą sunkų, apysunkį ar nesunkų nusikaltimą arba kai nukentėjusiojo gyvybei ar sveikatai gali kilti pavojus, C kategorija – kai žmogaus gyvybei, sveikatai ar jo didelės vertės turtui negresia pavojus.

Maksimali reagavimo į A kategorijos įvykius trukmė – 12 min., B – 20 min., C – 1 val. Į kiek iškvietimų bus reaguota laiku, kasmet numatoma komisariatų veiklos planuose. Šiaulių apskrities vyriausiasis policijos komisariatas šiemet buvo suplanavęs laiku suspėti nuvykti į 60 proc. žmogaus gyvybei ar sveikatai pavojingų įvykių. Pirmąjį šių metų pusmetį šį planą sugebėjo įgyvendinti nebe visi rajonų komisariatai.

Laiku suspėjama atvykti dvigubai rečiau

Minėtu laikotarpiu Pakruojo rajono pareigūnai įstengė laiku atvyti tik į 37 proc. A kategorijos pranešimų.

“Planas nepasiektas, nes PK turimomis pajėgomis yra galimybė išleisti tik po du patrulių ekipažus, kurie kartu ir konvojuoja, nustato teisės pažeidimus padariusius asmenis, bendrauja su pareiškėjais policijos komisariate, be to, metų pradžioje į įvykius nevykta dėl sunkių kelio sąlygų”, – savo veiklos ataskaitoje teisinasi policija.

Analogišką praėjusių metų laikotarpį policijos reakcija buvo beveik dvigubai geresnė – įvykio vietoje laiku atsirasta 67 proc. atvejų. Reagavimas į kitoms kategorijoms priskirtus pranešimus buvo geresnis, bet, palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu – lėtesnis.

Vienas žemiausių reagavimo rodiklių – ir Šiaulių rajone. Čia per metus reagavimas į A kategorijos pranešimus nukrito 8 proc. Šiemet lėčiau nuvykstama ir į mažiau gyvybei pavojingus iškvietimus.

Anksčiau į visus A kategorijos iškvietimus laiku nuvykdavę Šiaulių miesto policininkai tokiu pat šimtaprocentiniu reagavimu pasigirti nebegali, nors, palyginti su rajonų komisariatais, jis tebėra aukščiausias.

Reikia mokytis iš joniškiečių

Vienintelis Šiaulių apskrities rajonas, kuriame reagavimas į visos kategorijos pranešimus gerėjo, – Joniškio. Pirmąjį šių metų pusmetį į A kategorijai priskiriamus įvykius pareigūnai 92 proc. nuvyko nevėluodami. Analogišką praėjusių metų laikotarpį laiku į tokius įvykius nuvykta 80 proc. Patys pareigūnai savo neįtikėtinus pasiekimus aiškina protingai paskirstytomis pajėgomis.

“Planas viršytas, nes tinkamai buvo organizuotas darbas, gerai valdomos operatyvinės grupės pajėgos, todėl buvo operatyviai reaguota į įvykius”, – teigiama šiųmetėje Joniškio rajono policijos ataskaitoje.

Ieško pasiteisinimų, o ne sprendimų

Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Valdymo organizavimo skyriaus Viešųjų ryšių poskyrio viršininkas Artūras Šliavas teigia, kad policijos veikla planuojama atsižvelgiant į išorės ir vidaus veiksnius, turimus išteklius.
“Reagavimo į gyventojų pranešimus apie įvairius įvykius ir daromus nusikaltimus laikas yra tiesiogiai proporcingas turimiems ištekliams. Nors materialinis aprūpinimas nėra labai blogas, transporto priemonės yra reguliariai atnaujinamos, tačiau nuolat mažėja pareigūnų”, – mini komisaras.

Šiaulių AVPK Patrulių rinktinėje trūksta 32 proc. pareigūnų, Kelių policijos biuro Kelių policijos kuopoje – 44 proc., Šiaulių r. – 13,5 proc., Šiaulių m. – 11,8 proc., Pakruojo r. – 15,8 proc., Joniškio r. – 18,9 proc., Radviliškio r. – 18,9 proc., Raseinių r. – 12,3 proc. Anot A. Šliavo, pagal prioritetą pirmiausia reaguojama į A kategorijos įvykius, po to – į B, vėliausiai – į C.

Žemą reagavimo procentą Pakruojo rajone A. Šliavas pateisina geografiškai plačiai išsidėsčiusiu žmonių apgyvendinimu.

“Pareigūnai reaguoja į visus pranešimus, tik į kai kuriuos vėluoja. Norint nuvažiuoti į įvykio vietą per 12 minučių, ypač jei jis įvyko nutolusioje gyvenvietėje, pavyzdžiui, už 30 kilometrų, ne visada įmanoma fiziškai, jei reaguojama iš rajono centro. Pačiame Pakruojyje, palyginti su likusia Pakruojo rajono teritorija, gyvena nedaug gyventojų, todėl Pakruojo rajone gana nemažai įvykių įvyksta nutolusiose nuo centro vietovėse. Galimybių išleisti tuo pačiu metu du ar tris patrulių ekipažus dėl pareigūnų trūkumo turime retai”, – sako A. Šliavas. Kol kas skundų dėl neatvykimo ar per didelio pavėlavimo negauta.

Trūkstant patrulių talkina “keliukai”

Jeigu nutiktų taip, kad esant vienam patrulių ekipažui mieste tuo pačiu metu būtų du gyvybei pavojingi įvykiai?

“Jei tuo pačiu metu gaunami pranešimai apie kelis aukščiausios ar vienodos kategorijos įvykius, o yra laisvas tik vienas policijos ekipažas, sprendimą, į kurį įvykį pareigūnai vyks pirmiau, priima Šiaulių AVPK Operatyvaus valdymo skyriaus budėtojas, atsižvelgdamas į įvykių pobūdį: veikos sunkumą, grėsmę gyvybei ar sveikatai ir t. t. Tokiu atveju į kitą A ar B kategorijos įvykį pasiunčiamas gretimo rajono policijos patrulių ekipažas ar Kelių policijos kuopos patruliai”, – tvirtina A. Šliavas. Be to, vykdant policijos generalinio komisaro nurodymą, į pagalbą patruliams ir kelių policijai pasitelkiami ir administravimo padalinių pareigūnai.

Neapsieina be pasekmių

Slopstantis policijos reagavimas į įvykius šalyje jau ne kartą turėjo net mirtį nešančių pasekmių. Tragedija Klaipėdos rajone įvyko šių metų vasario 11-osios vakarą, kai keturių vaikų motiną mirtinai sumušė jos vyras. Pavakarę Laura Venckienė, paskambinusi Bendruoju pagalbos centro numeriu, pranešė, kad į namus atėjo girtas sutuoktinis, kuriam teismo sprendimu už ankstesnius smurto šeimoje atvejus čia buvo draudžiama lankytis. Informaciją gavę pareigūnai pirma nuvyko į kitą įvykį. Įsisiautėjęs smurtautojas taip sumušė žmoną, kad nuo patirtų sužalojimų ji mirė dar tą patį vakarą. Įtarimai neatlikus savo pareigų pareikšti dviejų pareigūnų atžvilgiu tik visai neseniai. Jei teismas įrodytų jų kaltę, jiems grėstų bauda arba areštas, arba laisvės atėmimas iki dvejų metų.

Policijos pareigūnų veiklos patikrinimas dėl jų reagavimo į įvykį šią savaitę buvo pradėtas Biržuose. Klausimas, ar Biržų rajono policija veikė adekvačiai, kilo po incidento, kai tiesiog gatvėje iš pravažiuojančios mašinos buvo nušautas septyniolikmetis moksleivis. Apie dingusį nepilnametį buvo informuoti pareigūnai, bet dingusio vaiko jie nepuolė iš karto ieškoti.

Kazlų Rūdoje netinkamai atliktas policininkų darbas tapo pasekme, kai policijos ieškotas vyras sukėlė mirtiną avariją, per kurią žuvo vos baigti mokyklą spėjusi abiturientė. Nors žiniasklaidos priemonėse įvardijama, kad ieškomo vyro tyrimui vadovavęs pareigūnas rado būdą išvengti atsakomybės, išeidamas į pensiją, Vidaus reikalų ministerijos atstovai neigia informaciją apie išvengtą atsakomybę.

“Vidaus tarnybos statute padarytos pataisos, kurios numato, kad pradėtas tarnybinis patikrinimas tęsiamas ir sprendimas dėl tarnybinio nusižengimo padarymo pripažinimo ir tarnybinės nuobaudos skyrimo priimamas ir tuomet, kai pareigūnas atleidžiamas iš vidaus tarnybos (netenka pareigūno statuso)”, – teigia Vidaus reikalų ministerijos Viešųjų ryšių skyriaus atstovai.

Šią savaitę viešą pranešimą išplatinę Lietuvos policijos profesinės sąjungos atstovai dėl kruvinų įvykių šalyje kaltina politikus.

Asta Volkovaitė

Griežtai draudžiama Etaplius.lt naujienų portale skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur. Draudžiama platinti Etaplius.lt bet kokio pavidalo medžiagą be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Etaplius.lt šaltinį. Ši informacija yra VšĮ “Šiauliai plius” nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija. Norint gauti sutikimą, reikia kreiptis el. paštu redakcija@etaplius.lt.

Komentuok mus Facebook`e

Komentarai: 2

  1. Jeronimas to Petrui
    2013-08-30 16:49 Atsakyti Pranešti

    Stebina ir piktina toks operatyvumas. Ar Jums neatrodo, kad problema nemokėjime tinkamai paskirstyti pajėgų?

  2. petras
    2013-08-30 13:12 Atsakyti Pranešti

    as kvieciau policija ,nes Siauliu miesto marsrutiniame autobuse centre Ausros al. izulus keleivis pradejo dauzyti kumsciu vairuotojo atitvaras ,tai praejo 4 min kol uzregistrvo iskvietima ,keleivis islauze duris ir pabego o policija atvyko tik po 20 min nuo pagalbos uzregistravimo,mieste per 20 min.autobusu pervaziuoju visa miesta su keleiviais o policija nesugeba o tiksliau nenorii iskvietimus skubiai atvykti.

Komentaro rašymas