Planuojama rekonstruoti buvusią žydų dvasininkų seminariją Telšiuose

lpaminklai.lt nuotr.

Telšiuose esantį pastatą, kuriame yra veikusi rabinų ir žemesnių žydų dvasininkų mokykla, planuojama restauruoti. Sutvarkius pastatą, jame tikimasi įkurti civilinės metrikacijos skyrių ir Žydų kultūros muziejaus ekspoziciją.

Telšių savivaldybės tarybos posėdyje, kuris vyks lapkričio pabaigoje, numatoma pritarti Telšių ješiboto (rabinų ir žemesniųjų žydų dvasininkų seminarijos) tvarkymui ir įsipareigoti skirti ne mažiau kaip 11 proc. projektui reikalingų lėšų iš savivaldybės biudžeto.

Pagal parengtą pastato restauravimo ir pritaikymo techninį projektą, visi darbai atsieitų apie 5 mln. litų. Paramos jiems tikimasi gauti pagal 2009–2014 metų Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo programą „Kultūros ir gamtos paveldo išsaugojimas ir atgaivinimas“.

„Restauruotas pastatas paskatins atvykstamąjį ir vietos turizmą, padaugės vietos gyventojų, kultūrinio, pažintinio poilsio mėgėjų“, – sakoma savivaldybės sprendimo projekte.

Iki šių dienų išlikęs Telšių ješiboto pastatas statytas 1909 metais toje vietoje, kur stovėjo per 1908 metų gaisrą sudegęs senasis Ješivos pastatas. Pastatas ilgą laiką buvo pritaikytas įvairiai gamybinei, pagalbinei, administracinei paskirčiai. Per šį laikotarpį ne kartą rekonstruotas, dėl ko buvo sunaikinta dalis architektūros autentikos. Šiuo metu ješiboto pastatas nenaudojamas, vietos ir užsienio turistų lankomas tik epizodiškai.

„Pastatas, kuris bus restauruojamas, išsiskiria savo istorine ir architektūrine verte – Telšių ješiboto pastatas išlikęs kaip simbolinis žydų bendruomenių dvasinis bei kultūrinis paminklas, šių dienų kultūros paveldo kontekste vertingas kaip Lietuvos kultūros paveldo objektas“, – rašoma savivaldybės tarybos sprendimo projekte.

Telšių ješibotas įkurtas 1873 metais, jame tobulinosi jau praktikuojantys rabinai iš Anglijos, JAV, Urugvajaus, Pietų Afrikos, Vengrijos ir kitų šalių.

Rabinų mokykla Telšiuose veikė iki 1940 metų, kai pastatas sovietų valdžios buvo nacionalizuotas. Kurį laiką rabinų mokykla veikė įsikūrusi skirtingose šalies vietovėse. 1941 metais Telšių ješibotas atsikūrė Jungtinėse Valstijose, Klyvlende, jis vadinasi Telšių ješiva ir veikia iki šiol.

Etaplius informacija

Griežtai draudžiama Etaplius.lt naujienų portale skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur. Draudžiama platinti Etaplius.lt bet kokio pavidalo medžiagą be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Etaplius.lt šaltinį. Ši informacija yra VšĮ “Šiauliai plius” nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija. Norint gauti sutikimą, reikia kreiptis el. paštu redakcija@etaplius.lt.

Komentuok mus Facebook`e

Komentaro rašymas