Per Zoknių rinkimų apylinkę perbėgo juoda katė?

Panašu, kad šiųmetiniai Seimo rinkimai – akibrokštas ne tik politikams, bet ir rinkėjams. Stringantis Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) darbas – ne vienintelė iš proto vedanti problema. Šiaulietė pastebi, kad darbas akivaizdžiai strigo ir rinkimų apylinkėje. Negailestingi kaltinimai nemokšiškumu Zoknių apylinkės pirmininkei Nijolei Budrytei nenukrito lyg iš giedro dangaus – ši įžvelgė kone visą sąmokslo teoriją. 

Pagal patvirtintą tvarką, viena rinkimų apylinkės komisijos nario darbo valanda įvertinta 2,66 euro, komisijų pirmininkai gauna šiek tiek daugiau. Informacija apie tai, kad šiųmetiniai Seimo rinkimai apylinkių ir apygardų darbuotojams – ne lobynas, rodos, apskriejo visą Lietuvą.

Nors VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas sutinka, kad jų darbo įkainiai yra per maži, tuo metu darbas – sunkus, o reikalavimai – dideli, kaltinimų, pasirodo, sulaukia ir apylinkių pirmininkai. Ne išimtis ir Zoknių. Pirmininkė Nijolė Budrytė teigė, kad ši turėjo atlaikyti apylinkės narių nepasitenkinimo bangą, neva gaunamas atlygis – per menkas.

Pokalbio apie šiųmetinius Seimo rinkimus, jų eigą ir nesklandumus metu, pirmą kartą Zoknių apylinkei pirmininkavusi moteris atskleidė, kad didžiausias darbo trukdis – sąmokslo teoriją prieš ją. Tačiau reikia pridurti, kad apie tai N. Budrytė prabilo tik išgirdusi apie žurnalistams žinomą rinkėjų nepasitenkinimą jos, kaip apylinkės pirmininkės, darbu.

Rinkėja stebisi – pirmininkė nemoka dirbti kompiuteriu?

Istorija, kuri vėliau tapo panaši į didžiulę smėlio dėžę, prasidėjo vienos šiaulietės pastaba, kuri atkeliavo į Etaplius.lt portalo redakciją. Simona, kaip ir daugelis šiauliečių, spalio 9-osios popietę susiruošė į rinkimus. Jos nuostabą sukėlė vaizdas, kurį išvydo atvykusi į Zoknių apylinkę.

„Žmonių srautas buvo didelis, o prie kompiuterio sėdėjo tik vienas žmogus – sekretorius. Tuo metu apylinkės pirmininkė rinkėjus registravo ranka“,- stebėjosi šiaulietė ir tvirtino, kad pirmininkė, jos nuomone, yra apylinkės veidas, tad ji, esant tokiam dideliam rinkėjų srautui, turi spręsti problemas, o ne ranka registruoti rinkėjus.

Manyta, kad sukaupto žinių bagažo pakaks

Didžiausią šiaulietės nusistebėjimą, kad pirmininkė neva nemoka dirbti kompiuteriu, pirmą kartą iš žurnalistų išgirdo Saulės rinkimų apygardos pirmininkė Jurgita Morkūnatė. Socialdemokratų partijos deleguotą komisijos pirmininkę N. Budrytę tvirtinusios Saulės apygardos atstovė teigia, kad buvo manyta, jog kandidatė reikalavimus atitinka. „Ji buvusi Šiaulių miesto tarybos narė, taip pat yra dalyvavusi rinkimuose ir manėme, kad ji bus tinkama“,- tikina J. Morkūnaitė.

Taigi, kokias kompetencijas privalo turėti apylinkės pirmininkas, klausiame specialistės. „Na, pirmininkas organizuoja visą darbą. Jeigu suorganizuoja viską puikiai, rinkimų dieną jis gali vaikščioti po salę ir paskirstęs tinkamai darbus, net nesijungti prie VRK sistemos“,- teigia J. Morkūnaitė, tačiau priduria, kad mokėti dirbti kompiuteriu apylinkės pirmininkui yra privalu, nes šis, esant reikalui, turi savo žiniomis pasidalinti su komisijos nariais.

VRK sistema „užlūžo“

Spalio 9-ąją į rinkimų apylinkes gausiai plūdo žmonės, o dėl kompiuterinės sistemos sutrikimų, kai kur susidarė nemenkos eilės. Tą patį patvirtino ir į Zoknių apylinkę balsuoti atėjusi šiaulietė: „Žmonės, pamatę tokią situaciją, nebelaukė. Buvo tokių, kurie išėjo“,- prisimena rinkėja Simona.

Dėl tokios situacijos kalta VRK. Taip mano Zoknių apylinkės pirmininkė N. Budrytė: „Sistema yra neparuošta, nes trukdžių buvo pilna“,- tikina moteris. Didžiąją laiko dalį pirmininkė buvo priversta rinkėjus registruoti ranka, nes VRK internetinis puslapis nuolat „lūžo“.

Nepaisant ne itin sklandžios rinkimų eigos, apie kurią noriai papasakojo minėtos apylinkės pirmininkė, skaudžiausia moteriai – nepelnyta kritika. Esą į pirmininko darbą nė neįeina rinkėjų registravimas, tad ir pastebėjimas dėl jos nekompetencijos, yra netinkamas: „Kada rytą prasidėjo didžiuliai srautai, sekretorius irgi neturėjo sėdėti prie kompiuterio, turėjo sėdėti komisijos nariai“,- paaiškina N. Budrytė.

Vieninga Zoknių apylinkė susimokė?

Kiek netikėta istorijos atomazga tapo Zoknių apylinkės pirmininkės įžvelgta sąmokslo teorija. Esą rinkėjai čia niekuo dėti – kaltinimai sklinda iš apylinkės komisijos narių lūpų. „Aš žinojau, kad ten, Zokniuose, yra atitinkama atmosfera, buvau perspėta. Tačiau maniau, kad jokių problemų nebus. Na, bet pasirodė, kad yra problemų ir jos rinkimų metu išryškėjo“,- pasakojo N. Budrytė.

Buvusi tarybos narė tikino, kad komisijos nariai užuot dirbę savo darbą, stebėjo, kaip su sunkumais susidoros pirmą kartą apylinkės pirmininke paskirta moteris. Pasak N. Budrytės, zokniškių apylinkėje dirbančios komisijos narės – vieningos ir, nors daugumą moterų yra tylios ir labai ramios, esą bijo vienos savo kolegės, kuri per rinkimus buvo konfliktų epicentre.

Komisijos narių skundas svaresnis

Ilgainiui paaiškėja tik viena – Zoknių apylinkės komisijoje išties tūno neregėtų vingrybių, galimai politinių, baubas.

Tikėti, kad rinkėjai gali vienaip ar kitaip vertinti apylinkės komisijos pirmininkų ar narių kompetenciją, N. Budrytė atsisakė. Tuo tarpu Saulės apygardos pirmininkė, iš žurnalistų išgirdusi pilietiškos šiaulietės skundą, pabrėžė, kad norint, jog būtų iš naujo svarstomas N. Budrytės tinkamumas šioms pareigos, kreiptis turėtų patys komisijos nariai: „Jeigu gausime nusiskundimų iš komisijos narių, oficialiu raštu svarstysime skundą ir spręsime ar ją palikti antram turui“,- pabrėžia Saulės apygardos pirmininkė J. Morkūnaitė.

Martyno Ambrazo nuotr.

Ugnė Liaudanskytė

Griežtai draudžiama Etaplius.lt naujienų portale skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur. Draudžiama platinti Etaplius.lt bet kokio pavidalo medžiagą be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Etaplius.lt šaltinį. Ši informacija yra VšĮ “Šiauliai plius” nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija. Norint gauti sutikimą, reikia kreiptis el. paštu redakcija@etaplius.lt.

Komentuok mus Facebook`e

Komentarai: 1

  1. Reklama
    2016-10-14 17:12 Atsakyti Pranešti

    Meras daro reklama Mockui. Butkevičius daro reklama Mockui. Ir viskas iš mokesčių mokėtojų kišenės….

Komentaro rašymas