Pedagoginė patirtis Norvegijoje

Šiaulių “Juventos” progimnazijos mokytojos Asta Mažonavičienė ir Lina Tomanaitė, tarptautinio Erasmus+ K1 projekto “Inovatyvus mokymas(is) – sėkmės įrankis ugdymo kokybei užtikrinti” dalyvės, 2017 m. kovo 5-10 dienomis lankėsi Norvegijoje, Froyos saloje, ir stebėjo  ugdymo(si) procesą Sistrandos miestelio mokykloje.

Visą savaitę svečiavomės  Sistrandos mokykloje. Ji Froyos saloje,  netoli Trondheimo miesto, keliaujant  į Norvegijos šiaurę. Norint nuvykti iš Tronheimo į šią salą, tenka pervažiuoti ne vieną tunelį po kalnais ir Norvegijos jūra. Kelias į salą labai vingiuotas ir kupinas neregėto grožio:  kalnai, su viršukalnėse pūpsančiomis sniego kepurėmis, jaukūs  mediniai nameliai kalnų papėdėse. Saloje gyvena apie 5000 gyventojų, tarp jų nemažai lietuvių.

Vizito metu domėjomės viskuo: mokyklos išoriniu vaizdu, klasių išdėstymu, mokytojų naudojimusi  IKT ir kitomis priemonėmis, stendais mokyklos erdvėse, mokytojų ir mokinių santykiais, ugdymo proceso organizavimu.

Sistrandos pradinėje ir pagrindinėje mokykloje mokosi 348 mokiniai. Čia yra 20 klasių komplektų. Rytą mokiniai į mokyklą įleidžiami tik nuskambėjus skambučiui. Laukdami pamokų pradžios vaikai žaidžia lauke, bendrauja. Mokytojas savo mokiniams,  įeinantiems į klasę,  pirmiausia paspaudžia ranką su juo asmeniškai pasisveikindamas. Toks pasisveikinimas rodo tarpusavio pagarbą.

DSC06390

Didžiausią įspūdį paliko artimas mokinių ir mokytojų bendravimas ir bendradarbiavimas, jauki namų aplinka mokykloje, kurioje pirmiausia akcentuojamas gebėjimas gerbti save ir kitus. Mokykloje pagrindinės vertybės yra pasitikėjimas ir pagarba, stengiamasi mokymąsi organizuoti taip, kad mokinys gerai jaustųsi. Mokymo sistema orientuota ne į mokinių akademinius pasiekimus, o į praktinius ir socialinius  gebėjimus bei gerą mokinio savijautą.

Vizito metu stebėjome pradinių klasių pamokas, lankėmės penktokų, septintokų, aštuntokų pamokose. Pastebėjome, kad jose svarbiausia ne pamokos struktūrinės dalys, o mokinio gera savijauta. Mokytojas  stengiasi išryškinti kiekvieno mokinio gerąsias savybes, o ne nesėkmes. Individualus priėjimas ir tinkamų strategijų panaudojimas skatina mokinių motyvaciją siekti geresnių mokymosi rezultatų. Atsižvelgiama į individualius mokinių mokymosi poreikius ir stilių. Vengiama nuolatinių patikrinamųjų testų.  Jų pedagoginė patirtis sako: „Bekonas nesvers daugiau, jei jis bus dažnai sveriamas“.   Mokytojai turi laisvę pasirinkti, ko ir kaip mokyti. Atsakomybę už savo mokymąsi prisiima pats mokinys. Akivaizdu, kad, norint būti geru mokytoju Norvegijoje, svarbiausia yra mokėti bendrauti su kiekvienu mokiniu. Nesikoncentruojama vien į rezultatą. Svarbiausia vieta skiriama mokymo procesui.

DSC06429

Mokykloje materialinė bazė labai stipri. Mokiniai  aprūpinti ne tik vadovėliais, bet ir visomis reikalingomis mokymosi priemonėmis. Didelių sutrikimų turintiems mokiniams yra sudaromos visos galimybės ugdytis kartu su kitais mokiniais. Mokyklos aplinka išnaudojama mokinių fiziniam aktyvumui skatinti. Mokiniai per dvi ilgąsias pertraukas išeina į mokyklos kiemą, kuriame įrengtos žaidimų aikštelės, sūpynės, išbraižytos „klasės“, smėlio dėžės, yra futbolo aikštelė. Tokia mokyklos aplinka padeda propaguoti sveiką gyvenimo būdą.

DSC06363

Be stebėtų veiklų turėjome puikią galimybę pasidairyti po salą. Vietos lietuviai mums maloniai sutiko parodyti salos apylinkes. Susipažinome su nuostabia jos gamta. Pakeliui aplankėme SalMal  žuvies fabriką.

Viešnagė į  Sistrandos mokyklą paliko daug gražių  įspūdžių  apie vaiko ugdymą gerumu, pagarba  bei tolerancija. Įgyta nauja  patirtis paskatins mus taikyti  matytas humaniškas, sėkmingas  idėjas  kasdieniniame pedagoginiame darbe.

Šiaulių „Juventos“ progimnazijos mokytojos Asta Mažonavičienė ir Lina Tomanaitė

 

 

 

Irma Gudžiūnė

Griežtai draudžiama Etaplius.lt naujienų portale skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur. Draudžiama platinti Etaplius.lt bet kokio pavidalo medžiagą be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Etaplius.lt šaltinį. Ši informacija yra VšĮ “Šiauliai plius” nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija. Norint gauti sutikimą, reikia kreiptis el. paštu redakcija@etaplius.lt.

Komentuok mus Facebook`e

Komentaro rašymas