Netikros elektorininės parduotuvės: kaip išvengti apgaulės?

Paskutiniaisiais metais Lietuvoje išpopuliarėjo elektroninės parduotuvės. Deja, kartu su jomis padidėjo ir elektroninių sukčių skaičius. Lietuvos policija gaudžiai bendradarbiauja su kiekvienu nukentėjusiuoju ir stengiasi jam padėti susigrąžinti „pavogtus“ pinigus. Visgi, užkirsti kelią apgavystėms yra paprasta. Tereikia domėtis.

Lietuvos Statistikos departamento duomenimis – dažniausiai internetu perkami bilietai į įvairius renginius (festivaliai, užsienių atlikėjų koncertai Lietuvoje, grandioziniai lietuvių atlikėjų rengiami performansai ir kt.). Antroje vietoje yra drabužių, avalynės bei kosmetikos priemonių elektroninės prekybos vietos, galiausiai, trečioje vietoje atsidūrė telekomunikacijos prekės bei paslaugos. Kas trečias Lietuvos pilietis perka internetu. Kiekvienas gali prisidėti prie kur kas saugesnio pirkimo.

Nesvarbu, ar pirksite už 1 EUR ar už 100 EUR – svarbu įsitikinti, kad Jūsų pasirinkta prekybos vieta yra patikima. Ne tik įsitikinti, kad prekę gausite. Svarbu būti tikram, kad gausite lygiai tokią prekę, kokią ir užsisakėte.

Netikrų el. parduotuvių tikslai

Fiktyvios e. parduotuvės tikslas yra nukopijuoti pirkėjų internetinės bankininkystės duomenis tuomet, kai jie bando atlikti mokėjimą už pasirinktą prekę. Turint duomenis sukčiai iš pavogtos sąskaitos joje esančius pinigus perveda į kitą. Greita ir paprasta, o žmogus dažnai taip ir lieka nesupratęs, kad liko ir be prekės, ir be sąskaitoje buvusių pinigų.
Dažniausiai į tokias pinkles pakliūna pigiomis akcijomis susidomėję asmenys. Kad ir kaip viliotų nešiojamieji kompiuteriai po 100 EUR – nauja kokybiška technika taip pigiai kainuoti negali. Arba gausite brokuotą, arba negausite iš viso, kadangi susidūrėte su fiktyvia e. prekybos vieta.

Patarimai, kurie padės internetu pirkti saugiai

Jeigu nuolatos naudojatės e. parduotuvių privalumais – rekomenduojame pasirinkti kelias iš kurių pirksite nuolatos. Taip būsite tikras, kad visada gausite kokybišką produkciją. Taip pat tapęs lojaliu klientu galbūt įsigysite tas pačias prekes pigiau nei visi kiti.

1. E. prekybos vietas BŪTINA patikrinti specialiuose kataloguose, kur galima rasti pagrindinę informaciją, susijusią su kreditingumu, kitų žmonių komentarais, straipsniais… Vienoje vietoje galite atrasti visas lietuviškas e. prekybos vietas ir patikrinti jų reputaciją. „Niekada nepirkite nepatikrinę parduotuvės patikimumo. Net ir labai reprezentatyviai atrodančios prekybos vietos gali būti sukčių įrankis.“ sako Markas Kriaučiūnas, UAB „A Lygio Reklama“ direktorius.

2. Rekomenduojama naudotis tik tomis prekybos vietomis, kurios naudoja SSL sertifikatą. Tai reiškia, kad interneto adreso eilutėje turi atsirasti trumpinys „https“.

3. Kainos ir kokybės santykis visada turi būti realus. Prieš kelerius metus viena fiktyvi prekybos vieta pasiūlė namų apyvokos prekes už perpus mažesnę kainą. Žmonės prarado pinigus, negavo prekių, o prie to pačio krito ir e. parduotuvių reputacija. Jeigu minėtos istorijos prekybos vietos pavadinimas būtų patikrintas kataloge – žmonės nebūtų „užkibę“.

4. Perkant internetu nerekomenduojame naudotis viešu kompiuteriu prie kurio prieigą turi visi, kas tik nori. Pasitaiko atvejų, kai duomenys išlieka sistemoje. Bankinius duomenis veskite tik į savo asmeninį kompiuterį arba telefoną.

5. Sąžiningai dirbantys prekybininkai kartu su preke dažniausiai atsiunčia ir sąskaitą. Rekomenduojame naudotis tik tomis prekybos vietomis, kurios atsakingai žiūri į prekybos paslaugas. Jeigu sąskaitos negavote, tačiau jums jos reikia – turite teisę paprašyti.

6. Jeigu perkant sistema Jūsų paprašo nurodyti banko duomenis dar nesant e. bankininkystės platformoje – jokiu būdu duomenų nesuveskite. Taip pat apie galimą sukčiavimą informuokite ir kitus.

Apsisaugoti nuo elektroninių sukčių galima įvairiais būdais. Paprasčiausias – tikrinti elektroninės parduotuvės patikimą specialiuose kataloguose.

Etaplius informacija

Griežtai draudžiama Etaplius.lt naujienų portale skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur. Draudžiama platinti Etaplius.lt bet kokio pavidalo medžiagą be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Etaplius.lt šaltinį. Ši informacija yra VšĮ “Šiauliai plius” nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija. Norint gauti sutikimą, reikia kreiptis el. paštu redakcija@etaplius.lt.

Komentuok mus Facebook`e

Komentarai: 1

  1. vaje
    2017-02-28 15:08 Atsakyti Pranešti

    eilinį kartą, ne rimtas straipsnis, o reklama.

Komentaro rašymas