Nealkoholinių gėrimų įsigijimo ypatumai, arba Pardavėjai nežinios spąstuose

Nealkoholiniai gėrimai iš parduotuvių lentynų šluojami ne ką mažiau nei svaigieji gėrimai. Vyno, šampano ar alaus be laipsnių kainos prilygsta, o neretai ir pranoksta alkoholinių gėrimų kainas. Tiesa, dėl įvairiausių priežasčių „Non Alcohol“ (aut. past. be alkoholio) etikete pažymėtas taras pačiupę pirkėjai prie kasų kartais priversti raudonuoti. Esą, norint įsigyti šiai kategorijai priskirtą gėrimą, reikalingas amžių liudijantis dokumentas. 

Svarbus gėrimo pavadinimas, o ne laipsnių kiekis jame?

„Esu vaiką maitinanti mama. Vieną vakarą panorau atsipalaiduoti ir su vyru išgerti alaus. Žinoma, nealkoholinio. Nuėjau į šalia namų esančią parduotuvę, bet namo grįžau be prekės. Pasirodo, norint įsigyti nealkoholinį alų, su savimi reikia turėti asmens dokumentą“, – savo šmaikštų, tačiau susimąstyti verčiantį nutikimą pasakoja šiaulietė Monika.

Moteris kasininkei nuolaidžiauti nepanoro, todėl reikalavo paaiškinimo, kokiu pagrindu yra prašomas asmens dokumentas. „Alus yra alus“, – štai tokio lakoniško atsako sulaukė pirkėja.

Į keblią situacija papuolusi pirkėja sako, kad šis akibrokštas privertė suglumti: „Galvojau, kad gal aš čia kažko nežinau…“ Tačiau šis nutikimas – ne vienintelis.

Gira ir nealkoholiniai gėrimai: surask 5 skirtumus

Išklausiusi moters pasakojimą, paklausiau keleto kaimynų, kolegų, draugų, ar jų gyvenime būta panašių situacijų. Pasirodo, daugeliui žmonių šis faktas nebuvo naujiena.

Štai vienas šiaulietis, pirkdamas nealkoholinį šampaną, buvo paprašytas parodyti asmens dokumentą, nes pardavėja buvo aklai įsitikinusi, kad elgiasi teisingai – juk šis gėrimas stovi alkoholio skyriuje. Be to, kai kurių nealkoholinių gėrimų koncentracijoje yra šiek tiek alkoholio.

Tiesa, tokia prekybininkų, ar tiksliau pardavėjų, išmonė dingta, paklausus apie girą. Štai šis gėrimas iš tiesų turėtų vadintis labai silpnu alkoholiniu gėrimu, mat jo sudėtyje galima aptikti nuo 0,7 iki 2,2 % alkoholio. Ir nors šis nekaltas gėrimas yra „tarpinis“ variantas tarp nealkoholinių (iki 0,5 % alkoholio) ir alkoholinių gėrimų, Lietuvoje gira prekybos vietose išsikovojo gaiviųjų gėrimų lentyną.

Nealkoholiniams gėrimams ir girai nėra taikomos įstatymų nuostatos, draudžiančios alkoholio reklamą nuo 6 iki 23 val., todėl alkoholio gamintojų logotipai reklamose gali būti matomi ir dienos metu. Taip pat šiuos gėrimus galima įsigyti ir po 22 valandos dirbančiose parduotuvėse, ir degalinėse, priešingai nei svaigalus.

Taigi skirtybių tarp giros ir, pavyzdžiui, nealkoholinio alaus nėra daug.

Kas gali pirkti nealkoholinius alkoholio skyriuje stovinčius gėrimus?

„Nealkoholinis alus ar sidras yra nealkoholiniai gėrimai ir, juos perkant, tikrai neturėtų prašyti amžių patvirtinančių dokumentų“, – žurnalistų pasakojimą išgirdęs, sako Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vykdantysis direktorius Laurynas Vilimas.

Šią informaciją patvirtino ir prekybos tinklo „IKI“ atstovė spaudai Berta Čaikauskaitė: „Prekybos tinklas atsakingai žiūri į alkoholio kontrolę, todėl alkoholiniais gėrimais mūsų parduotuvėse prekiaujama tik laikantis galiojančių teisės aktų reikalavimų, pagal kuriuos, nealkoholinis vynas, alus ir šampanas patenka į nealkoholinių gėrimų kategoriją, todėl amžių patvirtinančio dokumento, perkant tokius produktus, rodyti nereikia.“

Tiesa, išimtis taikoma energiniams gėrimams. Jaunesniems kaip 18 metų asmenims nuo 2014 m. lapkričio 1 d. draudžiama Lietuvoje parduoti, nupirkti ar kitaip perduoti energinius gėrimus.

Specialistas sako, kad pagrindo iš perkančiųjų kitus nealkoholinius gėrimus reikalauti pilnametystę įrodančio dokumento nėra: „Šioje vietoje nėra jokios taisyklės ar įstatymo, kuris sakytų, kad nealkoholinius gėrimus, alų ar kokį nors kitą gėrimą perkant reikėtų turėti asmens dokumentą.“

Paklaustas, kodėl tokia dviprasmiška situacija pasitaiko ne pirmą kartą, L. Vilimas linkęs manyti, kad klysti vis tik žmogiška: „Galbūt tai įvyksta per klaidą. Pardavėjai gal tiesiog nepamato, kad tai nealkoholinis, o žmonės jiems to nepasako. <…> Matyt, žmogiška klaida, neapsižiūrėjimas.“

Lietuvos prekybos įmonių asociacijos atstovas sako, kad asmenys, iš kurių be pagrindo reikalaujama atskleisti amžių, turėtų kreiptis į parduotuvės administraciją. Ši savo ruožtu turi informuoti darbuotojus, kad toks veiksmas – neadekvatus.

Ugnė Liaudanskytė

Griežtai draudžiama Etaplius.lt naujienų portale skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur. Draudžiama platinti Etaplius.lt bet kokio pavidalo medžiagą be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Etaplius.lt šaltinį. Ši informacija yra VšĮ “Šiauliai plius” nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija. Norint gauti sutikimą, reikia kreiptis el. paštu redakcija@etaplius.lt.

Komentuok mus Facebook`e

Komentaro rašymas