Laimės į namus jokia pasaga neatneš

Miglė REMEŠKEVIČIŪTĖ
Ateinantis pirmadienis – Tarptautinė laimės diena. Iniciatyva paskelbti kovo 20 d. Tarptautine laimės diena atkeliavo iš nedidelės kalnų šalies – Butano. Manoma, jog Butano karalystės gyventojai yra patys laimingiausi pasaulyje. Tai patvirtina ir laimės indeksas, kuriuo vertinama gyventojų gerovė.

Laimė – natūralus jausmas

Mes nuolat linkime sau ir kitiems laimės, bet kurgi slypi toji laimė? Anot psichologės Vaidilės Bureikytės, sveikas žmogus – tai ne vien sveikas jo kūnas, bet ir jo psichika, dvasinė būsena.

Daugiausia laimingų žmonių gyvena Europos žemyne. Tai patvirtina Jungtinių Tautų kasmet atliekami tyrimai, kurių metu apskaičiuojami tyrime dalyvaujančių šalių laimės indekso rodikliai. Tyrimo autorių teigimu, laimę labiausiai lemia šie faktoriai: bendrojo vidaus produkto dydis, gyvenimo trukmė, korupcijos suvokimo lygis, laisvė priimti sprendimus, gyventojų dosnumas ir turėjimas į ką atsiremti sunkią akimirką.

Laimingos tautos gali pasigirti didesniais pasiekimais, yra demokratiškesnės, tvirčiau tiesia pagalbos ranką kitiems. Kad tauta taptų laiminga, psichologai sako, jog gyventojams reikia keisti požiūrį į gyvenimą, o ekonomistai tikina, kad būtina gerinti šalies ekonominius rodiklius.

Laimė – tai darbas, tad be pastangų ji mus aplanko rečiau nei norėtume. Žinoma, tai, kas yra „laimė“, skirtingi žmonės supranta skirtingai. Aristotelis laimės sąvoką apibrėžė kaip kiekvienos veiklos tikslą, o ne asmens būseną. J. Rousseau sakė, kad laimės sąlygos – „gera sąskaita banke, geras virėjas, geras virškinimas“. Jam pritarė ir filosofas Epikūras: pagal jį, laimė – tai galimybė patirti malonumus. Naujųjų laikų filosofas I. Kantas sakė, jog reikia tapti vertam laimės, o ne siekti būti laimingam. Pasak filosofo, laimė – protingos būtybės būvis pasaulyje, kai viskas vyksta pagal jos norą ir valią.

„Laimė – subjektyvus jausmas, kurį apibūdinti ganėtinai sudėtinga, tačiau laimę galima įvardinti kaip jausmą, kai tavo gyvenime viskas vyksta harmoningai ir tu jautiesi laimingas tuo, ką veiki jame, kuo užsiimi, kai turi tikslą ir jauti, kad darai kažką prasmingo“, – mąsto psichologė.

Laimę tyrinėjo ir bandė suvokti ne tik filosofai, bet ir mokslininkai. Skirtingi tyrimai parodė, jog laimės jausmą lemia šie faktoriai: 50 proc. genai; 10 proc. įvairios pamatuojamos gyvenimo aplinkybės – socio-
ekonominis statusas, šeiminė padėtis, sveikata, pajamos ir kt.; 40 proc. nežinomų faktorių kombinacija ir veiksmai, kuriuos individai sąmoningai daro norėdami tapti laimingesniais. Tikint Didžiosios Britanijos mokslininkų tyrimų duomenimis, žmonės, kasdien patiriantys daugiau laimės, būna gerokai sveikesni.

Sveikata, kaip ir laime, reikia rūpintis nuolat

1938 m. Harvarde 75-erius metus nuo jaunystės iki senatvės buvo tiriami žmonės. Tyrimu buvo siekiama išsiaiškinti, kas lemia žmogaus laimę ir sveikatą. Tyrimui buvo sudarytos dvi grupės – viena iš Harvardo studentų, kita – iš pačios prasčiausios Bostono mokyklos skurdžių mokinių.

Kas dvejus metus tiriamiesiems reikėjo atsakyti į anketos klausimus apie savo gyvenimą, su jais kalbėta ir jų namų svetainėse, bendrauta su jų šeimos nariais ir bendradarbiais, atliekami medicininiai tyrimai, padaryti kasdienio gyvenimo epizodų įrašai. Tyrimas tęsiasi iki šiol.

Vieni tiriamieji pasiekė aukštumų, kiti – susirgo alkoholizmu, šizofrenija ar mirė anksčiau laiko. Vieni uždirbo daug pinigų, kiti ir toliau skurdo. Kai kurie Bostono mokyklos auklėtiniai perkopė visus socialinius laiptelius ir padarė svaiginančią karjerą. Kai kurie iš Harvardo – nusirito į dugną. Kelių kartų mokslininkų darytas tyrimas padėjo atskleisti, kad žmogaus laimę, džiaugsmą, sveikatą lemia ne kas kitas, o santykiai. Tie, kurie turėjo gerus santykius, išlaikė ilgesnę atmintį ir šviesų protą.

Sveikas žmogus – tai ne tik stiprus jo fizinis kūnas, bet ramus protas, vidinis sąmoningumas, stabilus emocinis pasaulis, turtingas dvasinis požiūris, sveikos mintys, nuo kurių viskas ir prasideda. Minčių turinys lemia mūsų gyvenimo kokybę.

„Įsivaizduokite, kad jūsų mintys plaukioja tarsi debesys danguje ir kad tamsesnius debesis galima papūsti, kad jie nuslinktų šalin, ir liktų giedras dangus. Arba tiesiog palaukti, kol išsigiedrys. Tai išmokti galima praktikuojant sąmoningumo meditaciją“, – sako psichologė.

Laimingi, gyvenimu besidžiaugiantys žmonės turi turėti draugų, kurių ratas, laikui bėgant, plečiasi. Notingemo universiteto mokslininkai, atlikę sociologinį tyrimą, padarė išvadą – kad žmogus būtų laimingas, jis turi turėti ne mažiau kaip dešimt draugų.

Rūpinantis savo dvasine sveikata, anot psichologės, vertėtų vengti labiausiai sveikatą ir šeimos gerovę griaunančių minčių ir jausmų: neapykantos, priešiškumo, pavydo, piktumo, negeranoriškumo. Tarp šeimos narių svarbu puoselėti meilę, dėkingumą, atlaidumą, nuoširdumą, draugiškumą. Reikia tiesiog stengtis būti geresniems.

„Jeigu norite tapti laimingesni, nei dabar esate, pradėkite rašyti laimės dienoraštį, nurodydami jame tai, kas suteikia jums laimės, – pataria psichologė. – Reikia būtent rašyti, ne tik galvoti apie tai – mintys ir net pokalbiai nesuteikia tokio poveikio kaip užrašai.“

Vyrai ir moterys laimę supranta skirtingai

Vyrų laimei įtakos turi alga, karjeros perspektyvos, figūra ir išvaizda, geras aplinkinių įvertinimas, geros finansinės galimybės, saugumas darbe. Moters laimę lemia meilė, šeiminis, seksualinis gyvenimas, sveikata, gera ir patogi gyvenamoji aplinka.

Laimės jausmas ypač svarbus vyrų sveikatai, mat laimingesnių vyrų lėtesnis širdies ritmas, geresnis jų širdies ir kraujagyslių sistemos darbas. Laimingų tyrimo dalyvių organizmuose buvo užfiksuotas mažesnis hormono fibrinogeno kiekis, kuris lemia širdies ir kraujagyslių problemų grėsmę. Dar vienas stulbinamas atradimas – dažniau laimingais besijaučiantys asmenys turi mažesnį vidutinį streso hormono kortizolio kiekį. Šis hormonas siejamas su tam tikro tipo diabetu bei hipertenzija.

Kiekvieno mūsų šeimoje ypač svarbus sąmoningas valgymo įpročių skiepijimas. Sąmoninga mityba reiškia, jog svarbu valgyti maistą, kuris subalansuoja jūsų poreikius ir yra parenkamas vadovaujantis vidiniu balsu, o ne įpročiais ar užgaidomis. Neapdorotas, šviežias, suderintas augalinės kilmės maistas – vaisiai, daržovės, javai, sėklos, riešutai ir iš jų gaminami patiekalai – puikus pasirinkimas, teikiantis organizmui daugiausiai gyvybinės energijos, kuri padeda siekti to jausmo, kuomet mes tampame laimingi. Šie įpročiai ugdo įpročius valgyti saikingai, tada, kai iš tiesų žmogus alkanas.

Subalansuota mityba neatsiejama nuo fizinio aktyvumo. Dar prieš 2500 metų Senovės Graikijoje ant milžiniškos uolos buvo iškalti žodžiai: „Jeigu nori būti stiprus – bėgiok, nori būti gražus – bėgiok, nori būti protingas – bėgiok“. Bėgioti gryname ore – tai dviguba dozė endorfinų: deguonis, vaizdai, gera nuotaika, ugdomas fizinis ir psichinis atsparumas ir žingeidumas.

Geriausias laikas būti laimingu – dabar

-  Mėgaukitės kiekviena diena.

- Nelyginkite savęs su kitais.

- Nesureikšminkite materialių dalykų.

- Išsikelkite prasmingus tikslus.

- Būkite iniciatyvūs darbe.

- Vertinkite šeimą, turėkite draugų.

- Šypsokitės, net jei ir nesinori.

- Mankštinkitės.

- Darykite gera kitiems.

 

Miglė Remeškevičiūtė

Griežtai draudžiama Etaplius.lt naujienų portale skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur. Draudžiama platinti Etaplius.lt bet kokio pavidalo medžiagą be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Etaplius.lt šaltinį. Ši informacija yra VšĮ “Šiauliai plius” nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija. Norint gauti sutikimą, reikia kreiptis el. paštu redakcija@etaplius.lt.

Komentuok mus Facebook`e

Komentaro rašymas