Kovo 19 d. – šv. Juozapas, Pempės diena

Šv. Juozapas – dailidė iš Nazareto, Marijos vyras ir Jėzaus Kristaus globėjas. Seniau žmonės sakydavo, kad per Juozapą parskrenda pirmoji pempė.

Nors apie Juozapą Šv. Rašte parašyta labai nedaug, jis yra vienas iš didžiausių klusnumo, ištikimybės ir pasitikėjimo Dievo planu pavyzdžių. Šio šventojo vardu iki šiol krikštijami vaikai. Šią dieną perkamos gėlės ir nešamos Juozams ir Juzefoms pasveikinti, bažnyčiose vyksta atlaidai, šventinės mugės.

Kaimo trobose kabėjusius šio šventojo paveikslus per Juozapines papuošdavo gėlėmis. Šv. Juozapas – šeimos globėjas, ginantis socialinį teisingumą, todėl jam meldėsi vargšai, neturtėliai. Buvo priimta dalyti labdarą. Jis buvo pagerbiamas jo profesijos atstovų – stalių, dailidžių, įvairių amatų meistrų.

Pempės diena – gilių tradicijų pavasario šventė. Pempė apdainuota ne vienoje lietuvių liaudies dainoje. Šis paukštis – atbundančios gamtos, atšilimo pranašas. Žmonės sakydavo: „Nuo Pempės dienos lydeka nerštan, o gervė – raistan.“ Sniegas jau būna paprastai taip pratirpęs, kad iš įmintos pėdos gali ir jautis atsigerti.

Senoliai tikėdavo, kad pempėms parskridus per Juozapines prasidės atšilimas, o jei šią dieną giedra, bus pieningi metai. Šią dieną merginos šluodavo kiemus, pradėdavo tvarkyti tradicinius savo gėlių darželius, išgrėbstydavo pernykščius stagarus, supurendavo žemę.

Gavėnios laiku visur dar rimtis, tačiau Pempės dieną nuo seno daryta išimtis jauniesiems – jiems būdavo leidžiama susituokti, tik vestuves kelti būdavo nepriimta.

Etaplius informacija

Griežtai draudžiama Etaplius.lt naujienų portale skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur. Draudžiama platinti Etaplius.lt bet kokio pavidalo medžiagą be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Etaplius.lt šaltinį. Ši informacija yra VšĮ “Šiauliai plius” nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija. Norint gauti sutikimą, reikia kreiptis el. paštu redakcija@etaplius.lt.

Komentuok mus Facebook`e

Komentaro rašymas