Konferencijoje Šiauliuose keliolikos šalių atstovai mokėsi, kaip įveikti vieną skaudžiausių globalinių problemų

Su jaunimu dirbantys specialistai, pedagogai iš 11-os šalių vakar būrėsi Šiauliuose, kad pasidalintų patirtimi, kaip įveikti vieną opiausių problemų – bene visame pasaulyje augančią savižudybių bei savęs žalojimo statistiką. Šiaulių universiteto bibliotekoje surengta baigiamoji tarptautinė praktinė projekto „DSH Postive Choices“ konferencija (liet. Tyčinis savęs žalojimas. Pozityvūs pasirinkimai“.

Šiauliuose vykusi konferencija – finišas po dvejus metus trukusio susitikimų, kūrybinių dirbtuvių ir dalijimosi patirtimi maratono. Į projektą „DSH Postive Choices“, kaip pagrindinius partnerius, šiauliečius – VšĮ Žmogiškųjų išteklių stebėsenos ir plėtros biurą – pakvietė jį inicijavę Jungtinės Karalystės, Plimuto miesto specialistai.

Koordinatoriaus pasakojimu, projekto idėją inspiravo atlikti tyrimai, atskleidę šiurpią statistiką – jaunimo savęs žalojimo ir savižudybių skaičius Jungtinėje Karalystėje išaugo taip, kad atsidūrė mirčių priežasčių trejetuke – po auto avarijų ir skendimų. Ši skaudi problema aktuali ir visai Europai, daugeliui pasaulio šalių. O labiausiai sukrėtė tai, kad didžiulę dalį nelaimių nulėmė mažai kam žinoma, tačiau milijonus žmonių kankinanti liga – aleksitimija. Ji dažnai tampa viena iš pagrindinių depresijos, alkoholizmo, narkomanijos, polinkio į azartinius žaidimus, somatinių bei psichosomatinių problemų priežastimi. Tačiau nepaisant to, iki 2008-ųjų apie šią ligą nežinojo net daugelis psichologijos specialistų. Tad nutarta imtis iniciatyvos ir kuo plačiau skleisti žinią per susitikimus ir praktinius užsiėmimus skirtingose valstybėse.

„Tai negebėjimas suprasti ir apibūdinti savo emocijų, taip pat atpažinti kitų emocijas. Dėl to, žinoma, pirmiausia kyla problemos dėl nemokėjimo kontroliuoti emocijų kasdienėse situacijose. Dėl to žmonės, sergantys aleksitimija, dažnai būna atsiskyrę ar atstumti visuomenės. Šitaip jie praranda galimybę įgyti emocinius, socialinius įgūdžius, įsilieti į darbo rinką“, – teigia Roxana Marginean, projekto dalyvė, psichologė.

„Vykdydami projektą, pasiekėm savotišką fenomeną – mums daugiau nebereikėjo į nieką kreiptis, siūlyti supažindinti įvairios organizacijos pačios mums skambindavo ir prašydavo atvykti, surengti kūrybines dirbtuves. Taigi, mūsų misija įvykdyta. Visuomenei tapo žinoma ne tik mūsų organizacija, bet ir jaunų žmonių savęs žalojimo problema“, – tegia projekto koordinatorius Graham Nicholls.

Po dvejus metus trukusio darbo kūrybinėse dirbtuvėse, dalijimosi patirtimi, vakar Šiauliuose, galima sakyti, susumuoti rezultatai. Pasak organizatorių, susidomėjimas baigiamąją praktine konferencija turbūt yra geriausias įrodymas, kad pasiekti tikslai su kaupu pranoko lūkesčius. Projekto partnerių – Lietuvos, Jungtinės Karalystės, Turkijos, Rumunijos ir Graikijos – sukurtas praktinis įrankis mokyti jaunimą, kaip konstruktyviai išreikšti emocijas akivaizdžiai reikalingas daugeliui skirtingų šalių, skirtingų kultūrų.

„Tai yra baigiamoji „Positive Choices“ projekto konferencija. Joje yra susirinkę su jaunimu dirbantys specialistai, mokytojai, pedagogai iš visos Lietuvos, taip pat turim svečių iš užsienio: Jungtinės Karalystės, Rumunijos, Graikijos, Turkijos, Kroatijos, Moldovijos, Norvegijos, sulaukėm kaimynų latvių ir lenkų. Jie buvo labai susidomėję mūsų rezultatais, mūsų patirtimi. Šiai dienai turime rezultatą – sukūrėme praktinį įrankį. Tai yra tik praktiniai užsiėmimai emocijų išreiškimo linkme ir mes šitą praktinį įrankį atiduosime visiems“, –  sako Asta Jaseliūnienė, VšĮ Žmogiškųjų išteklių stebėsenos ir plėtros biuro direktorė, konferencijos organizatorė.

„DSH Postive Choices“ yra pirmas tokio tipo projektas Lietuvoje, kuriame akcentuojamas emocinių įgūdžių ugdymas.

Plačiau – vaizdo reportaže:

 

Griežtai draudžiama Etaplius.lt naujienų portale skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur. Draudžiama platinti Etaplius.lt bet kokio pavidalo medžiagą be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Etaplius.lt šaltinį. Ši informacija yra VšĮ “Šiauliai plius” nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija. Norint gauti sutikimą, reikia kreiptis el. paštu redakcija@etaplius.lt.

Komentuok mus Facebook`e

Komentaro rašymas