Kiaušinių mėgėjams rūpi ir vištų laikymo sąlygos

Kiekvienas yra stabtelėjęs parduotuvėje prie kiaušinių lentynos negalėdamas išsirinkti, tačiau retas kuris yra lankęsis tikrame paukštyne, kad įvertintų, kaip atsiranda mėgstamas produktas. Tiesa, sužinoti daugiau galima vos pravėrus kiaušinių dėžutę: privaloma skelbti ne tik galiojimo laiką, kiaušinių dydį ir kilmės šalį, bet ir vištų laikymo sąlygas. Būtent laikymo sąlygos, prekybininkų teigimu, yra vis svarbesnis veiksnys pirkėjų pasirinkimui. Savo ruožtu maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai akcentuoja, jog visi parduotuvėse atsirandantys kiaušiniai yra kokybiški, tačiau priklausomai nuo vištų laikymo sąlygų, kinta ir kiaušinių maistingumas.

Ką reiškia žymuo ant kiaušinio?

Visi į Lietuvos parduotuves pristatomi kiaušiniai privalo būti paženklinti. Vadovaujantis ES galiojančiais teisės aktais ant kiaušinio yra dedamas žymuo, kuris susidaro iš skaičių ir raidžių sekos. Vos pravėrę pakuotę, galite iškart sužinoti ne tik vištų laikymo būdą, bet ir jo kilmės šalį.

Pirmasis skaičius ant kiaušinių nurodo, kaip laikomos dedeklės vištos: 1 – Laisvai laikomų vištų kiaušiniai; 2 – Ant kraiko laikomų vištų kiaušiniai; 3 – Narvuose laikomų vištų kiaušiniai; 0 – Ekologiškieji kiaušiniai (vištoms taikomi ekologinio ūkininkavimo reikalavimai).

Vidurinioji žymens dalis iš raidžių nurodo kodą šalies, kurioje – dedeklių vištų laikymo vieta. Lietuvoje užaugintų vištų kiaušiniai turi ženklą LT, Latvijos – LV, o Lenkijos – PL žymėjimą.

Trečioji žymens dalis nurodo vištų dedeklių laikymo vietos veterinarinio patvirtinimo numerį. Jis reiškia, jog ta laikymo vieta kontroliuojama kompetentingos tarnybos.

Informaciją apie kiaušinius privaloma nurodyti ne tik ant paties kiaušinio, tačiau ir ant jų pakuotės. Pagrindinė informacija, kurią privalu pažymėti, yra pakavimo centro kodas, kiaušinių kokybės klasė, svoris, suvartojimo terminas bei nuoroda apie vištų auginimo būdą bei sąlygas.

Kontrolė, kuri užtikrina kiaušinių kokybę

Kaip pasakoja maisto ir veterinarijos tarnybos Veterinarijos sanitarijos skyriaus vyr. veterinarijos gydytojas – valstybinis veterinarijos inspektorius Jonas Stanius, kiaušiniai yra kruopščiai tikrinami, todėl nėra jokios tikimybės, kad parduotuvėje atsidurtų nekokybiškas produktas.

„Visi kiaušiniai tiekiami į prekybą tik išrūšiuoti specialiose rūšiavimo įmonėse, kuriose naudojama automatinė įranga, peršviečianti kiekvieną kiaušinį. Įranga leidžia visapusiškai įvertinti kiaušinių kokybę tiek iš išorės, tiek iš vidaus. Po rūšiavimo kiaušiniai pagal savo kokybę yra skirstomi į A klasę ir B klasę. Pagal reikalavimus, parduotuvėse gali būti parduodami tik A klasės kiaušiniai. Aukščiausios klasės kiaušiniai dar skirstomi į 4 svorio kategorijas: XL – labai dideli (73 g ir didesni), L – dideli (63-73 g), M – vidutiniai (53-63 g) bei S – maži (iki 53 g)“, – sako J. Stanius.

Lietuvoje šiuo metu galima įsigyti ant kraiko laikomų bei narvuose laikomų vištų kiaušinių. Specialistai teigia, kad nuo vištų laikymo sąlygų bei jiems duodamo pašaro priklauso ir kiaušinių kokybė. Geresnėmis sąlygomis laikomų vištų kiaušiniai būna turtingesni biologiškai aktyviomis medžiagomis.

Be abejonės, svarbu ne tik kiaušinių kokybė, bet ir geresnių sąlygų vištoms suteikimas. Nuo 2012 metų visoje Europos Sąjungoje įsigaliojo draudimas dedekles vištas laikyti nepagerintuose narvuose.

Etaplius informacija

Griežtai draudžiama Etaplius.lt naujienų portale skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur. Draudžiama platinti Etaplius.lt bet kokio pavidalo medžiagą be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Etaplius.lt šaltinį. Ši informacija yra VšĮ “Šiauliai plius” nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija. Norint gauti sutikimą, reikia kreiptis el. paštu redakcija@etaplius.lt.

Komentuok mus Facebook`e

Komentaro rašymas