Kad šventės būtų saugios, pasirūpinkime patys

Vilnius
Unsplash.com nuotr.
Reporteris Elena Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Artėja Naujųjų metų šventė, kurią tapo įprasta paįvairinti ugnies ir garso efektais. Kad švenčių neaptemdytų nelaimės, būtina gerbti kitų ramybę, nepraeiti abejingiems pro pirotechnikos gaminius sprogdinančius vaikus, griežtai laikytis instrukcijų reikalavimų, naudojant juos patiems.

Atsainus požiūris gali pridaryti žalos

Šiuo metu pirotechnikos priemonių pasiūla yra tikrai didelė, tad jų naudojimas gerokai išaugo. Todėl, naudojant petardas ir fejerverkus, visada reikia numatyti, kokia trajektorija pirotechnikos priemonė gali nuskrieti, nes užtenka tik nedidelės kliūties kelyje, kad jos kryptis pasikeistų. Tokiu atveju petardos įskrieja pro pravertus daugiabučio langus ar į balkonus, sukeldamos gaisrą.

Kad Naujųjų metų naktį neatsargiai paleistos pirotechnikos priemonės nesukeltų gaisrų, balkonuose nederėtų palikti degių, greitai užsiliepsnojančių medžiagų, o įstiklintus balkonus vertėtų sandariai uždaryti.

Pirotechnikos priemones įsigykite tik parduotuvėse, tuomet jos yra sertifikuotos ir saugios, o prieš naudodami atidžiai perskaitykite instrukcijas, kurios atspausdintos ant kiekvienos pirotechnikos priemonės. Daugelio sužalojimų būtų galima išvengti, jeigu vartotojai perskaitytų pirotechnikos gaminio instrukciją ir ja vadovautųsi.

Nepirkite pirotechnikos priemonių neaiškiuose kioskuose ar savivaldybių uždraustose vietose, nenaudokite savadarbių pirotechninių gaminių ir nebandykite patys jų pasigaminti, nes dėl to ir įvyksta skaudžiausios nelaimės. Naudokite jas tik lauke. Naudojant fejerverkus gyventojų susibūrimo vietose, negalima nukreipti jų į žmones.

Sprogmens negalima laikyti rankoje – uždegti reikia ištiesta ranka ir tuoj pat ją atitraukti. Petardai susprogus rankose, galite būti sunkiai sužeistas, traumuotas, tapti neįgalus. Baterijas, raketas reikia statyti tik ant lygaus, nedegaus paviršiaus ir, sprogdinant visas priemones, jas nukreipti tik į viršų.

Nerekomenduojama kaupti pirotechnikos gaminių, nes jiems laikyti reikalingos tam tikros sąlygos: gaminiai turi būti apsaugoti nuo šilumos šaltinių, drėgmės, kitų medžiagų, galinčių išprovokuoti gedimą ir irimą. Sprogmenys negali būti laikomi kartu su degiomis ar lengvai užsiliepsnojančiomis medžiagomis.

Neleiskite pirotechninių gaminių sprogdinti vaikams. Dažnai, nepavykus susprogdinti geidžiamos petardos, vaikai bando patys išsiaiškinti nesuveikimo priežastį, krapšto, ieško, o tada dažniausiai ir atsitinka nelaimė – pažeista pirotechnikos priemonė sprogsta rankose.

Siekdami apsaugoti vaikus, tėvai neturėtų toleruoti namo parsineštų pirotechnikos priemonių, juolab jų sprogdinimo nenustatytu laiku ir be suaugusiųjų priežiūros.

Vertėtų žinoti, kad pavojų gali kelti ir nesuveikusios pirotechnikos priemonės. Tad, jeigu pirotechninis gaminys neiššovė, nesiartinkite prie jo mažiausiai 15 minučių arba tiek, kiek nurodyta instrukcijoje. Nebandykite jo ardyti arba uždegti iš naujo. Neužsidegusį ar neiššovusį gaminį reikia panardinti į vandenį, įdėti į maišelį ir išmesti į šiukšlių konteinerį.

Blogiausia tai, jog pirotechniką dažnai naudoja neblaivūs asmenys. Tokiu atveju nesilaikoma instrukcijos arba ji tiesiog yra neperskaitoma prieš naudojimą.