Fotoobjekyve – senatvės spalvos ir atspalviai

Edita Bačėnė
Interneto portalams braškant nuo aiškinimų, ką reiškia netikėtai pražilę plaukai ir ką daryti jiems pasirodžius, kaunietė fotomenininkė Laura Kvecė meta pirštinę bijantiems pasenti. Kol dailios merginos nuo žurnalų viršelių pasakoja apie išvaizdos stebuklus, o grožio industrija net dvidešimtmetėms bruka kremus nuo raukšlių, menininkė šiuolaikiniame jaunystės ir seksualumo kulte bando atrasti tikrąjį grožį.

Moterys pasiduoda spaudimui

„Pilkà“ – socialinis fotoprojektas, pernai Tarptautinės moters dienos proga pristatęs žilaplaukes moteris. „Projektas yra apie pilką spalvą, o ne apie pilką senatvę“, – projekto pavadinimą ir reikšmę skuba aiškinti menininkė. Pasak jos, būtent plaukų spalva, išduodanti amžių, yra senatvės ženklas, kurį daugelis bando slėpti, o moterys ypač.

„Visas projektas ir yra apie moters pasaulį, išvaizdos standartus, senatvę, natūralumo išsaugojimą. Norėjau pasipriešinti standartams, kurių aš negaliu suprasti. Kodėl moterys slepia žilumą? Masinės kultūros standartai ragina mus slėpti visus ant kūno pasirodžiusius laiko ženklus. Senatvė kaip ir vaikystė, jaunystė, branda yra natūralus gyvenimo ciklas, kodėl jos reikia gėdytis?“ – svarsto Laura.

Sidabrinės lapės mada

Grožis neturi nieko bendra su amžiumi. Šią Sophia Loren mintį bando įrodyti prieš objektyvus vis dažniau pasirodančios ir žilų plaukų nebesigėdijančios aktorės ar modeliai. Dėl mados „pražilti“ išdrįsta ir itin jaunos merginos.

„Bet kodėl tu turi blogai jaustis žildama? Aišku, reikia susitvarkyti, prižiūrėti plaukus pagal savo galimybes ir norus, bet žilą spalvą moterys slepia nuo 30 metų lyg jos net nebūtų“, – teigia L. Kvecė ir priduria, kad nėra prieš plaukų dažymą, tiesiog kiekviena turi jaustis gerai, nebandant pasivyti jaunystės, kuri visada bus žingsniu priekyje.

Pasak jos, moterys dažo plaukus ne dėl to, kad taip pasijaučia geriau, o dėl to, kad taip priverčia elgtis kuriami standartai – gal tai visai nepatogu, gal visai nepatinka, gal sukelia daugiau problemų ir išlaidų, bet taip yra daroma.

„Ko man jau bijoti?“

Socialiniame fotoprojekte dalyvavusios moterys – senutės, kurių kaktomis seniai krenta žilų plaukų sruogos. Jų nebenustebinsi, neišgąsdinsi, nesugėdinsi – jos turi daug patirties, yra visko mačiusios. „Ko man čia jau bijoti“, – net ištarė viena, į fotosesiją atėjusi močiutė.

Laura lankėsi dviejuose senelių globos namuose, ten įsiamžinti kvietė visas žilaplaukes. O atėjo ne tik jos – nuotraukos panoro ir sidabru nepasidabinusios moterys, ir net vyrai. „Tuose namuose taip pat gyveno puikiai atrodantys senyvi vyrai – su puikiomis barzdomis, žilais plaukais. Jie visai norėjo dalyvauti, bet tema buvo kita“, – prisimena Laura.

Kaip pastebi menininkė, daugiausiai ten gyveno emigravusių vaikų vienišos mamos ir močiutės. Bet jos nestokoja optimizmo: sodina daržus, augina gėles, užsiima rankdarbiais ir nei kiek nesijaudina dėl išvaizdos ar žilų plaukų.

„Kai kurios pesimistiškesnės, neaišku, ką joms teko gyvenime patirti, jos labiau nusivylusios, tylesnės, ramesnės, o gal nelabai teigiamai žiūrėjo į tai, ką jaunimas daro, gal iki galo nesuprato ir projekto tikslo. Bet, matyt, buvo vis tiek įdomu, kad kažkas vyksta, norėjo gauti nuotrauką“, – pasakoja Laura.

Šimtametė deklamavo eiles

Projekte dalyvavo dvylika 70–100 metų moterų. Vienintelė fotografuotis panorusi šimtametė net deklamavo eiles, buvo šviesaus proto. Moterys laukė fotosesijos, iš anksto planavo, ruošėsi, pasipuošė.

„Kitos gal prasčiau mato, bet ir sagučių, segių buvo prisisegusios, gražiausius marškinius apsivilkusios. Fotosesija buvo dieną praskaidrinantis įvykis“, – teigė menininkė.

Drąsi ir išraiškinga 80-metė Stasė, atėjusi pasiramstydama lazdele, per fotosesiją ir po jos nestokojo humoro. „Kai sesutė jai padėjo atsikelti ir padavė lazdelę, kad galėtų pati nueiti, ji pareiškė nenorinti tos lazdos, norinti jauna būti. Ji mokėjo pasijuokti iš savęs ir iš senatvės“, – prisimena Laura.

Pati L. Kvecė prisipažįsta taip pat jaučianti natūralią baimę senti. Bet pirmiausia jai norisi išsiaiškinti, kodėl tokia baimė yra formuojama. Moteris neslepia, kad jos požiūrį iš esmės apvertė dukros gimimas. Studijų laikais buvusi ryški raudonplaukė dabar savo projektais ji skatina į pasaulį pažvelgti kitaip.

Edita Bačėnė

Griežtai draudžiama Etaplius.lt naujienų portale skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur. Draudžiama platinti Etaplius.lt bet kokio pavidalo medžiagą be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Etaplius.lt šaltinį. Ši informacija yra VšĮ “Šiauliai plius” nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija. Norint gauti sutikimą, reikia kreiptis el. paštu redakcija@etaplius.lt.

Komentuok mus Facebook`e

Komentaro rašymas