REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2017 m. Birželio 29 d. 08:18

„Saulės žiede“ skleisis įvairių kultūrų žiedai (I dalis)

Šiauliai

anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt


8054

Jau šį savaitgalį, liepos 1-ąją, prasidės bemaž savaitę truksiantis tarptautinis folkloro konkursas-festivalis „Saulės žiedas". Kas du metus šis renginys sudrebina Šiaulių kraštą. Šis renginys pirmą kartą įvyko 2005-aisiais, o šiemet šurmuliuos jau septintą kartą.

5954833330392.jpg

Brazilija

Vieni pirmųjų „Saulės žiede“ pasirodys „Džiuzepės Garibaldžio gaučų tradicijų centro“ liaudies šokių ansamblis iš pietryčių Brazilijos.

Svečiai ketina sukarti net dvylika tūkstančių kilometrų tam, kad parodytų, jog brazilai – ne tik puikūs sambos, bosanovos ar lambados šokėjai, bet ir tikri gaučų šokių meistrai.

Gaučų šokiai yra vieni seniausių braziliškų populiarių šokių, pasižymintys įspūdingu teatrališkumu. Šie tradiciniai šokiai yra gaučų sielos išraiška, kuriuose atsispindi kilnumo dvasia ir pagarba moterims.

Beje, tikriausiai susimąstysite, ką žymus italų revoliucionierius Džiuzepė Garibaldis turi bendro su Brazilijoje gyvenančiais gaučais? Pasirodo, kadaise jis dalyvavo kovose Lotynų Amerikoje. Čia jis vedė brazilę, iš kurios išmoko gaučų tradicijų ir perėmė vietinių gyventojų aprangos stilių. Nuotraukose ir portretuose jis dažnai vaizduojamas apsiregęs tradiciniais gaučų rūbais – raudona palaidine, ponča (keturkampis viršutinis rūbas) ir sombrero.

Indija

Išgirdę apie iš Indijos atvykstantį „IMFA“ folkloro ansamblį neapsigaukite – stebėdami jų pasirodymus nepamatysite nieko panašaus, kas primintų seną Bolivudo filmą.

Mat šie „Saulės žiedo“ dalyviai atstovauja visai ne indiškąjį folklorą, o kalnuotojo Mizoramo regiono etninę kultūrą.

Tarp Mianmaro ir Bangladešo įsispraudusiame žemės lopinėlyje nuo seno gyvenanti, iš pietryčių Azijos kilusi Mizo tautelė per šimtmečius suformavo savitas tradicijas bei papročius, atsispindinčius autentiškose jų dainose ir šokiuose.

Festivalio lankytojus svečiai iš Mizoramo nekantrauja nustebinti įspūdingais liaudies šokiais, menančiais daugiau nei du tūkstančius metų ir dainomis, atliekamomis reta mizų kalba.

Tarp didžiausių savo pasiekimų kolektyvas įvardina 2010 metais dalyvavimą masiškiausiame šokyje su bambukais („Cheraw“), kurio metu Mizoramo sostinėje šoko beveik 11 tūkst. šokėjų.

Tąkart šis šokis, kurį taip pat pamatysime konkursinėje programoje, pateko į pasaulio Gineso rekordų knygą.

Meksika

Ar jau pajutote, kaip lauke kyla termometro stulpelis? Tai tik dėl to, kad karšto oro srovę į Lietuvą iš saulėtosios Meksikos su savimi atsiveža liaudies šokių ansamblis „Šokančios širdys“!

Jie „Saulės žiedo“ metu „užkurs“ tikrą meksikietišką fiestą!

Aistringi šokiai, ryškiaspalviai drabužiai ir plačiabryliai sombrero – tai tik maža dalis to, ką pasiruošę parodyti mūsų svečiai iš Pietų Amerikos.

Ansamblio pavadinimas „Šokančios širdys“ taikliai atspindi kolektyvo narių ekspresyvų ir karštą temperamentą bei meilę ir užsidegimą šokti.

Prieš trylika metų suburtą kolektyvą vienija virš 80 charizmatiškų jaunuolių. Jie meilę šokiui ir muzikai puoselėja ne tik besimokydami meksikiečių tradicinių šokių, bet ir lavindami džiazo, baleto bei kūno kalbos įgūdžius.

Taigi drąsiai galime sakyti, kad „Saulės žiede“ pamatysime jaunus ir profesionalius scenos artistus, išjudinsiančius kiekvieną šventės dalyvį.

Ukraina

Jau netrukus savo temperamentingais šokiais „Saulės žiedo“ lankytojus išjudins ukrainietiškų liaudies šokių ansamblis „Cherkashchanka“ iš pačios Ukrainos širdies, Čerkasų miesto.

Tai dar vienas jaunatvišką energiją spinduliuojantis ansamblis, subūręs virš 50 Čerkasų Bogdano Chmelnickio valstybinio universiteto studentų ir absolventų.

Ansamblio repertuare puikiai derinama nuolat besikeičianti choreografija su folkloro tradicijomis. Be to, kolektyvas puoselėja ir savo išskirtinį atlikimo stilių.

Ši ukrainiečių šokių grupė taip pat išsiskiria savo kerinčio grožio kostiumais, atspindinčiais margaspalvį Ukrainos koloritą!

Ansamblis „Cherkashchanka“ dažnai įvardijamas kaip tikras Čerkasų regiono perlas ir pasididžiavimas, savo įspūdingais šokiais Europoje garsinantis gimtąją Ukrainą.

Per 64 gyvavimo metus ansamblis surengė tūkstančius įspūdingų pasirodymų ne tik kaimyninėse šalyse, bet ir visoje Europoje!

Pastaraisiais metais tarptautiniuose festivaliuose kolektyvas pelnė nemažai garbingų apdovanojimų, tarp jų pagrindinių prizų laimėjimai prestižiniuose folkloro konkursuose Kipre (2013 m.) ir Lenkijoje (2015 m.).

Taigi gal tai būsimi VII „Saulės žiedo“ „Grand Prix“ laimėtojai?

Suomija

Kol vasarą Kalėdų senelis ilsisi, jo kaimynams liaudies šokių ir muzikos kolektyvui „Siepakat“ iš Rovaniemio, Laplandijos, pats darbų įkarštis!

Paprastai vasaros metu po pasaulį gastroliuojantis ansamblis šiais metais žada „nutūpti“ ir Šiauliuose! Jie „Saulės žiedo“ festivalio programą papildys autentiškais suomių ir karelų liaudies šokiais.

Šiuo metu ansamblį sudaro 12 šokių ir 5 muzikos grupės. Iš viso „Siepakat“ vienija virš 200 įvairaus amžiaus folkloro mėgėjų.

Svarbiausios ansamblio vertybės – perduoti folkloro tradicijas jaunajai kartai, puoselėti pagarbą ir toleranciją kitiems bei skatinti tarptautiškumą.

„Siepakat“ galima vadinti tikrais suomių folkloro ambasadoriais dešimtyse pasaulio šalių. Ansamblis yra apkeliavęs net tolimiausius pasaulio kampelius – nuo Malaizijos iki Meksikos.

Kolektyvas taip pat gali pasigirti esantis pirmąja folkloro šokėjų grupe iš Suomijos, koncertavusia prestižiniame Sidnėjaus operos teatre.

„Saulės žiede“ pasirodysiančią šokių grupę sudaro 10 jaunų šokėjų: 5 vaikinai ir 5 merginos. Dauguma jų prie ansamblio prisijungė būdami vos kelerių metukų. Taigi grupės nariai – it vienas kumštis jau daugiau kaip 15 metų!

Beje, šiais metais „Siepakat“ mini savo veiklos 40-metį. O kurgi geriausia atšvęsti savo jubiliejų? Žinoma, kad „Saulės žiede“!

Latvija

Savaitę prieš „Saulės žiedo“ festivalį patariame visiems gerai pailsėti ir išsimiegoti, nes savo jaunatviška energija jaunimo liaudies šokių ansamblis „Skalbe“ iš Latvijos mėgins „išskalbti“ visas Jūsų sukauptas jėgas!!!

Žiemgalos sostinėje Jelgavoje įsikūręs ansamblis vienija Latvijos žemės ūkio universiteto studentus ir absolventus iš skirtingų šalies regionų. Čia jie susitiko tam, kad įgytų žinių, šoktų, dainuotų, įsimylėtų – tiesiog mėgautųsi gyvenimu.

„Skalbe“ jiems – tarsi antroji šeima. Ansamblio šokėjai sako: „Šokis nėra vien tik veikla, tai – priklausymas kolektyvui lyg šeimai!“.

Pasak kolektyvo narių, jie savo emocijas geriausiai išreiškia šokių metu, o jų šūkis paprastas ir aiškus: „Mums patinka šokti!“

„Skalbe“ repertuarą sudaro tiek latvių liaudies šokiai, tiek ir scenos pasirodymams pritaikyti žymių Latvijos choreografų šokiai. Beveik visi šokiai grindžiami Latvijos etnografija: šokių žingsneliuose ir figūrose slypi senovės latvių mitologijos dvasia.

JAV

Šokių muzikos grupė „Potvynio banga" iš JAV atveža tokią smagią programą, jog, tikriausiai, bus pasirengę po savo muzikos potvynio atplukdyti Amerikos kraštą ir prijungti prie Europos!

Kolektyvą sudaro šie vyrukai, grojantys tradicinę muziką, skirtą „kontra“ stiliaus šokiams. Tai viena iš energingiausių kada nors matytų koncertuojančių šokių grupių!

Turbūt galvojate, kur kolektyve slepiasi šokėjai? Nenustebkite ir ruoškitės batelius jau šiandien, nes žemynai patys nesusijungs – kai gros „Potvynio banga" iš JAV, šoksite jūs!

„Kontra“ šokis yra amerikiečių liaudies šokis, kurį šoka suformuotos ilgos porų eilės. „Kontra“ šokis laikomas socialinio bendravimo šokiu, kurį galima šokti ir be partnerio, yra įprasta šokti su skirtingais partneriais viso renginio metu.

Muzikantų repertuare yra šimtai melodijų iš Naujosios Anglijos, Kvebeko, Airijos, Apalačų kalnų regiono ir kitų vietovių.
Labai nekantraujame!

Portugalija

Sulauksime unikalaus liaudies ansamblio „Grupo Etnográfico de Areosa Viana do Castelo“ iš saulėtosios Portugalijos!

Ar žinojote, jog šis kolektyvas įkurtas tais pačiais metais, kai susibūrė žymieji „The Doors“ ir net anksčiau nei pasaulyje pradėjo gyvuoti legendiniai „Led Zeppelin“? Taip, šis portugalų kolektyvas, skleidžiantis Vianos regiono tradicijas, įkurtas dar 1966 metais!

Šie mūsų visų laukiami svečiai ne tik pamokys autentiškų Portugalijos Areosos kaimelio tradicinių šokių bei dainų, bet ir su savimi atsiveš įspūdingų tautinių kostiumų, kurie nesikeičia nuo XIX a.

Norite sužinoti dar? „Grupo Etnográfico de Areosa Viana do Castelo“ paruošė gamtą atspindinčių įspūdingų šokių.

Mūsų svečiai yra portugalų kultūros ambasadoriai pasaulyje, regiono folkloro asociacijos „Associação de Grupos Folclóricos do Alto Minho“ nariai, Tarptautinės folkloro ir liaudies meno festivalių organizatorių tarybos CIOFF nariai, o ansamblio prezidentas Alberto Rego yra Tarptautinės šokių festivalių federacijos FIDAF atstovas Europoje!



REDAKCIJA REKOMENDUOJA